Öğrencilerde afet bilinci oluşturmak için sosyal bilgiler dersi öğretim programının yeterlilikleri ve sınırlılıklarının sosyal bilgiler öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of the sufficiencies and limitations of the social studies education program for creating disaster awareness in students according to the opinions of social studies teachers
- Tez No: 944784
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Afetler, toplumların sosyal, ekonomik ve bir arada var olma yolculuğunu ciddi bir şekilde sarsan ve hayatı olumsuz biçimde etkileyen olaylar arasında yer alır. Afetler, yalnızca fiziksel yıkıma neden olmakla kalmayıp, aynı zamanda toplumsal dokuyu zedeleyerek uzun süreli psikolojik ve ekonomik sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, afetlerin olası etkilerini en aza indirecek önlemlerin alınması ve toplumun her kademesinde afet bilincinin oluşturulması hayati önem taşımaktadır. Türkiye'nin genç oluşumlu olması, jeopolitik konumu vb. birçok etken sebebiyle depremler, sel felaketleri, yangınlar ve diğer doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı bir coğrafya olması nedeniyle vatandaşlarının afetlerle mücadele açısından dikkatli olması ve kitlesel hareket etmesi gereken bir ülkedir. Bu bağlamda afetlerin yol açtığı yıkımları, kayıpları en aza indirmek, afetlere karşı daha dirençli olunmasına katkıda bulunmak ve afet bilincine sahip olmak toplumumuzdaki her bireyin aynı zamanda etkin vatandaşlık görevi olmalıdır. Sosyal Bilgiler dersi, genel toplumsal konuları anlama, eleştirel düşünme becerileri geliştirme, demokratik vatandaşlık değerlerini öğrenme ve uygulama fırsatı sunması, afetlerin toplumsal ve bireysel boyutlarını anlamalarına yardımcı olması sebebiyle afet eğitimi, afet bilinci kazandırma da önemli bir ders olduğu bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programının sosyal bilgiler öğretmenleri tarafından yeterli seviyede afet eğitimi, afet bilinci kazandırmada etkililiğine ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden 'Görüşme Yöntemi' kullanılmıştır. Veriler 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu' ile elde edilmiştir. Toplanan veriler, betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışma grubunu; Mersin ilinde, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev alan sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Disasters are among the events that seriously shake the social, economic and coexistence journey of societies and negatively affect life. Disasters have been demonstrated to result in physical destruction and damage to the social fabric, consequently precipitating long-term psychological and economic problems. Consequently, it is imperative to implement measures aimed at mitigating the potential consequences of disasters and fostering disaster awareness at all levels of society.Due to many factors such as Turkey's young formation, geopolitical location, etc., it is a geography where earthquakes, floods, fires and other natural disasters are frequently experienced, so its citizens should be careful and act massively in terms of combating disasters. In this context, minimizing the destruction and losses caused by disasters, contributing to be more resilient against disasters and having disaster awareness should also be the duty of active citizenship of every individual in our society. It is a fact that Social Studies course is an important course in disaster education and raising disaster awareness because it provides the opportunity to understand general social issues, develop critical thinking skills, learn and practice democratic citizenship values, and help students understand the social and individual dimensions of disasters. The aim of this study is to determine the opinions of social studies teachers about the effectiveness of social studies education program in providing adequate level of disaster education and disaster awareness. Interview Method', one of the qualitative research methods, will be used in the study. Data will be obtained through a 'Semi-structured Interview Form'. The collected data will be analyzed with descriptive analysis technique. The study group will consist of social studies teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Mersin province in the 2023-2024 academic year.