Borderline kişilik örgütlenmesi ile kadınlarda cinsel işlevler arasındaki ilişkide yakınlık korkusu ve reddedilme duyarlılığının rolü
The role of fear of intimacy and rejection sensitivity in the relationship between borderline personality organization and sexual function
- Tez No: 944785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDEH FARAJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Mevcut çalışmada borderline kişilik örgütlenmesi ile kadın cinsel işlev arasındaki ilişkide yakınlık korkusunun ve reddedilme duyarlılığının düzenleyici rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş aralığında toplam 404 kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem yöntemi olarak basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Borderline Kişilik Envanteri, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Yakınlık Korkusu Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmadaki verilerin analizi IBM SPSS 27 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin yönünü ve gücünü belirlemek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca, demografik değişkenlere göre ölçek ortalamalarındaki farklılıkları analiz etmek için ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the moderating roles of fear of intimacy and rejection sensitivity in the relationship between borderline personality organization and female sexual function. The research was conducted with a total of 404 female participants between the ages of 18-45 living in Turkey. Simple random sampling method was used as the sampling method. Female Sexual Function Scale, Rejection Sensitivity Questionnaire and Sociodemographic Information Form developed by the researcher were used as data collection tools in the research. The analysis of the data in the research was carried out using IBM SPSS 27 software. Pearson correlation analysis was applied to determine the direction and strength of the relationships between the variables. In addition, ANOVA test was used to analyze the differences in scale means according to demographic variables.