Havalimanı terminal binalarının akustik tasarımında mimari etkenlerin işitsel peyzaj üzerindeki etkisi
The effect of architectural factors on the soundscape in the acoustic design of airport terminal buildings
  1. Tez No: 944869
  2. Yazar: KADİR KÜRŞAD AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Havalimanı terminalleri, yüksek tavanlı yapıları, geniş mekânsal düzenlemeleri ve yoğun yolcu trafiğiyle akustik açıdan oldukça karmaşık ve dinamik bir çevre sunmaktadır. Akustik konforu sağlamak için terminal binalarında yansışım süresi (reverberasyon süresi) ve ses basınç düzeyi parametreleri sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, birincil kullanım amacı akustik olmayan bu mekânlarda ses ortamını karakterize etmek ve geliştirmek amacıyla daha geniş bir bakış açısı sağlamak için psikoakustik parametrelerin akustik tasarım sürecine entegre edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, havalimanı terminal binalarındaki mimari tasarım etkenleri ile psikoakustik parametreler arasındaki karmaşık ilişkileri kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Bu bağlamda, terminal binalarında yüzey özellikleri, boyutsal düzenlemeler ve sirkülasyon yolları gibi tasarım unsurlarının, ses ortamını ve yolcu konforunu nasıl etkilediği değerlendirilmiştir. Araştırmada, yerinde ölçümler, binaural ses kayıtları, anketler, simülasyonlar, işitselleştirmeler ve dinleme testlerini kapsayan çok yönlü bir yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Yerinde ses kayıtları ve simülasyon yolu ile oluşturulan işitselleştirmeler, sesin insanlar üzerindeki etkilerini incelemek için psikoakustik parametrelerle değerlendirilmiş ve laboratuvar ortamında dinleme testleri gerçekleştirilmiştir. Bu süreç, mimari tasarımın ses algısını nasıl şekillendirdiğine dair önemli bulgular ortaya koymuştur. Çalışma kapsamında analiz edilen parametreler arasında seslilik, pürüzlülük ve keskinlik yer alırken, bu parametrelerin fiziksel akustik verilerle ve anketlerle desteklenerek daha geniş bir anlayış sunması hedeflenmiştir. Sonuçlar, seslilik değerlerindeki farklılıkların mimari form, yüzey özellikleri ve sirkülasyon yollarının yapılandırmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Dahası, binanın yüksekliğindeki değişimin keskinlik değerini etkilediği ve pürüzlülüğün hacimden bağımsız olarak doğrudan yüzey malzemelerinin yutuculuğuyla ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, mimari etkenlerin, yalnızca fiziksel ölçümlerle değerlendirilemeyen algısal boyutlarıyla kullanıcı konforunu doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Airport terminals offer a very complex and dynamic environment in terms of acoustics with high ceiling structures, large spatial layouts, and heavy passenger traffic. Reverberation time and sound pressure level parameters are frequently used in terminal buildings to provide acoustic comfort. However, in order to provide a broader perspective to characterize and improve the sound environment in these spaces where the primary purpose of use is not acoustic, there is a need to integrate psychoacoustic parameters into the acoustic design process. This study comprehensively examines the complex relationships between architectural design factors and psychoacoustic parameters in airport terminal buildings. In this context, it is evaluated how design elements such as surface properties, dimensional arrangements, and circulation paths in terminal buildings affect the sound environment and passenger comfort. A multifaceted method approach was adopted in the research, including on-site measurements, binaural sound recordings, questionnaires, simulations, auralizations, and listening tests. On-site sound recordings and auralizations created through simulation were evaluated with psychoacoustic parameters to examine the impacts of sound on people and listening tests were performed in a laboratory environment. The parameters analyzed within the scope of the study include loudness, roughness, and sharpness, and it is aimed to provide a broader understanding by supporting these parameters with physical acoustic data and questionnaires. The results show that the differences in loudness values are related to the architectural form, surface properties, and the configuration of circulation paths. Furthermore, it has been revealed that the change in the height of the building affects the sharpness value, and that roughness is directly related to the absorbency of the surface materials, independent of the volume. These findings reveal that architectural factors directly affect user comfort with perceptual dimensions that cannot be evaluated only with physical measurements.