Karbepenem dirençli Klebsiella pneumoniae izolatlarında kolistin, sefiderokol, seftazidim-avibaktam, seftazidim-avibaktam/aztreonam kombinasyonunun İn Vitro etkinliğinin değerlendirilmesi
In Vitro evaluation of the efficacy of colistin, cefiderocol, ceftazidime-avibactam, and ceftazidime-avibactam/aztreonam combination against carbapenem-resistant Klebsiella pneumoniae isolates
- Tez No: 944931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KANSAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Klebsiella pneumoniae sepsis, üriner sistem ve solunum sistemi enfeksiyonunun yaygın bir etkenidir ve hastane kaynaklı salgınlara neden olabilmektedir. Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz ve karbapenemaz üretimi nedeniyle antibiyotik direnç oranı giderek artmakta ve bu durum tedavi seçeneklerini sınırlayarak mortalite ve morbidite oranlarında belirgin artışa yol açmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2024 verilerine göre karbapenem dirençli K. penumoniae kritik öneme sahip patojenler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Çalışmamızda karbapenem dirençli K. pneumoniae (KDKp) izolatlarında kolistin, seftazidim-avibaktam, sefiderokol duyarlılığı ve seftazidim-avibaktam ve aztreonam sinerjisinin invitro etkisinin karbapenemaz gen dağılımı ile birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına 24.05.2024- 25.09.2024 tarihleri arasında gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen 74 adet KDKp izolatı dahil edilmiştir. Kolistin duyarlılığı ticari sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle; sefiderokol ve aztreonam duyarlılığı disk difüzyon yöntemiyle: seftazidim-avibaktam duyarlılığı hem disk difüzyon hem gradiyent test şeridi yöntemiyle saptanmıştır. Seftazidim-avibaktam/aztreonam kombinasyonunun sinerjistik etkisi hem gradiyent test şeridi/disk difüzyon sinerji yöntemi hem de çift disk sinerji yöntemiyle değerlendirilmiştir. Karbapenemaz gen dağılımı sadece seftazidim-avibaktam direnci saptanan suşlarda mültipleks gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırılmıştır. Bulgular: Çalışılan 74 izolatın %56,7'si (42/74) kolistin dirençli, %43,3'ü (32/74) kolistin duyarlı; %97,3'ü (72/74) aztreonam dirençli, %2,7'si (2/74) aztreonam duyarlı saptanmıştır. Seftazidim-avibaktam duyarlılığı hem disk difüzyon hem de gradiyent test şeridi yöntemiyle değerlendirilmiş olup, %62,2 (46/74) seftazidim-avibaktam dirençli, %37,8'i (28/74) seftazidim-avibaktam duyarlı saptanmıştır ve her iki yöntem %100 kategorik uyumlu bulunmuştur. Sefiderokol duyarlılık sonuçları The Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) verilerine göre değerlendirildiğinde bir (%1,35) izolat dirençli olarak saptanmıştır. Sefiderokol duyarlılığı European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) verilerine göre değerlendirildiğinde 36 (%48,6) izolat sefiderokol dirençli, 38 (%51,4) izolat sefiderokol duyarlı olarak saptanmıştır. EUCAST verilerine göre sefiderokol dirençli saptanan 36 izolatın 26 tanesinin zon çapı 21-23 mm arasında ölçülmüş ve teknik belirsizlik alanında saptanmıştır. Seftazidim-avibaktam duyarlı ve dirençli tüm izolatlarda (74/74) seftazidim-avibaktam ve aztreonam sinerjisi çalışılan her iki sinerji yöntemiyle pozitif bulunmuştur. Seftazidim-avibaktam dirençli saptanan 46 izolatın 42 tanesinde karbapenemaz direnç geni araştırılmıştır. En sık saptanan karbapenemaz tipi 33 (%78,5) izolatta NDM+OXA-48 iken, sadece NDM pozitifliği 5 (%11,9) izolatta, NMD+KPC pozitifliği 4 (%9,6) izolatta saptanmıştır. Sonuç: Karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae (KDKp) enfeksiyonlarında tedavi seçeneklerinin giderek azalması, yeni antibiyotiklerin geliştirilmesini ve mevcut ajanların kombinasyon tedavileri şeklinde kullanımını klinik açıdan daha da önemli hâle getirmiştir. Çalışmamızda, KDKp enfeksiyonlarında klinikte sık kullanılan kombinasyon tedavilerinden biri olan kolistine karşı direnç oranı %56,7 olarak bulunmuştur. Ayrıca, kolistin dirençli izolatlarda klinik kullanımda olan seftazidim-avibaktam'a karşı direnç oranı %69 olarak saptanmıştır. Bu bulgular, mevcut tedavi seçeneklerinin etkinliğinin azaldığını ortaya koymakta; bu nedenle yeni tedavi alternatifleri olan sefiderokol ile seftazidim-avibaktam/aztreonam kombinasyonunun duyarlılık sonuçlarının değerlendirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışmamızda sefiderokol duyarlılığı EUCAST ve CLSI verilerine göre değerlendirildiğinde farklı duyarlılık sonuçları elde edilmiştir. Her iki klavuzda referans yöntem olarak önerilen sıvı mikrodilüsyon testiyle doğrulama yapılamamıştır. Ülkemizde kullanılan EUCAST kriterlerine göre çalışmamızda sefiderokol direncinin ve teknik belirsizlik alanındaki izolat sayısının yüksek saptanması kombinasyon çalışması yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Seftazidim-avibaktam/aztreonam kombinasyonunda %100 sinerji pozitifliği saptamış olmamız, bu kombinasyonun KDKp enfeksiyonlarında kullanımı için önemli bir veridir.
Özet (Çeviri)
Objective: Klebsiella pneumoniae is a common causative agent of sepsis, urinary tract infections, and respiratory tract infections, and may also cause hospital-acquired outbreaks. Due to the production of extended-spectrum beta-lactamases and carbapenemases, antibiotic resistance rates are steadily increasing, which limits treatment options and significantly elevates mortality and morbidity. According to the World Health Organization (WHO) 2024 data, carbapenem-resistant K. pneumoniae ranks first on the list of critically important pathogens. This study aimed to evaluate the in vitro efficacy of colistin, ceftazidime-avibactam, and cefiderocol susceptibility, as well as the synergy between ceftazidime-avibactam and aztreonam, in carbapenem-resistant K. pneumoniae (CRKp) isolates, in conjunction with the distribution of carbapenemase genes. Materials and Methods: This study included 74 CRKp isolates obtained from various clinical specimens sent to the Medical Microbiology Laboratory of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 24.05.2024 and 25.09.2024. Colistin susceptibility was determined using a commercial broth microdilution method; cefiderocol and aztreonam susceptibility were tested using the disk diffusion method; ceftazidime-avibactam susceptibility was evaluated by both disk diffusion and gradient test strip methods. The synergistic effect of the ceftazidime-avibactam/aztreonam combination was assessed using both the gradient test strip/disk diffusion synergy method and the double-disk synergy method. The distribution of carbapenemase genes was investigated by multiplex real-time polymerase chain reaction only in isolates found to be resistant to ceftazidime-avibactam. Results: Among the 74 isolates studied, 56.7% (42/74) were colistin-resistant and 43.3% (32/74) were colistin-susceptible; 97.3% (72/74) were resistant and 2.7% (2/74) susceptible to aztreonam. Ceftazidime-avibactam susceptibility was evaluated by both disk diffusion and gradient test strip methods; 62.2% (46/74) were resistant and 37.8% (28/74) were susceptible, with 100% categorical agreement between the two methods. According to Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) data, only one isolate (1.35%) was found resistant to cefiderocol. When evaluated according to European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) criteria, 36 (48.6%) isolates were cefiderocol-resistant and 38 (51.4%) were cefiderocol-susceptible. Of the 36 cefiderocol-resistant isolates, 26 had zone diameters between 21–23 mm and were classified within the area of technical uncertainty (ATU). Synergistic activity between ceftazidime-avibactam and aztreonam was detected in all isolates (74/74) by both synergy testing methods, regardless of ceftazidime-avibactam susceptibility. Among the 46 isolates resistant to ceftazidime-avibactam, 42 were tested for carbapenemase genes. The most commonly detected carbapenemase was NDM+OXA-48 (33 isolates, 78.5%), followed by NDM alone (5 isolates, 11.9%) and NDM+KPC (4 isolates, 9.6%). Conclusion: The increasing scarcity of treatment options for infections caused by carbapenem-resistant K. pneumoniae (CRKp) has made the development of new antibiotics and the use of existing agents in combination therapy formats even more critical. In this study, the resistance rate to colistin, a frequently used agent in clinical combination therapies, was found to be 56.7%. Additionally, among colistin-resistant isolates, resistance to the clinically available ceftazidime-avibactam was found to be 69%. These findings highlight the declining efficacy of current treatment options and underscore the necessity of evaluating susceptibility to new treatment alternatives such as cefiderocol and the ceftazidime-avibactam/aztreonam combination. Our study revealed differing susceptibility results for cefiderocol when assessed using EUCAST and CLSI criteria, and validation via broth microdilution, the reference method recommended by both guidelines, could not be performed. According to EUCAST criteria used in our country, the high rate of cefiderocol resistance and the number of isolates falling within the area of technical uncertainty emphasizes the importance of conducting combination studies. The observation of 100% synergy positivity with the ceftazidime-avibactam/aztreonam combination provides valuable evidence supporting its use in CRKp infections.