Karbapenem dirençli klebsiella pneumoniae izolatlarında çeşitli antibiyotik kombinasyonlarının sinerjistik antibakteriyel etkinliğinin araştırılması
Investigation of the synergistic antibacterial efficacy of various antibiotic combinations against carbapenem-resistant klebsiella pneumoniae isolates
  1. Tez No: 1006424
  2. Yazar: GÖKÇE ÇİÇEK KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BEDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
KARBAPENEM DİRENÇLİ KLEBSİELLA PNEUMONİAE İZOLATLARINDA ÇEŞİTLİ ANTİBİYOTİK KOMBİNASYONLARININ SİNERJİSTİK ANTİBAKTERİYEL ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae izolatlarında meropenem-kolistin ve meropenem-seftazidim-avibaktam antibiyotiklerinin sinerjistik etkileşimini inceleyip in vitro daha etkili olan kombinasyonu ortaya koyarak, klinik tedavi protokollerine yol gösterici veri sunmayı amaçlamaktayız. Bunun yanı sıra, izolatlarımızın aztreonam-avibaktam duyarlılıklarını tespit ederek, yakın gelecekte klinik kullanıma girmesi öngörülen bu kombinasyonun ülkemizdeki etkinliğine dair literatüre veri sağlamayı hedeflemekteyiz. Gereç ve Yöntem: Laboratuvarımızda izole edilen 50 adet karbapenem dirençli K. pneumoniae izolatının meropenem, kolistin, seftazidim-avibaktam, aztreonam ve aztreonam-avibaktam minimum inhibitör konsantrasyonları sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile tespit edildi. İzolatların tamamına meropenem-kolistin ve meropenem-seftazidim-avibaktam“dama tahtası sinerji testi-checkerboard assay”uygulandı. Seçilen 2 izolata“zamana bağlı öldürme-time kill assay”yöntemi uygulanarak antibiyotiklerin tek başına ve kombine etkilerinin zamana bağlı dinamik etkileri gösterildi. Bulgular: 50 izolatın tamamı meropenem ve aztreonama dirençli bulunurken, 31'i (%62) kolistine, 22'si (%44) seftazidim-avibaktama dirençli bulundu. İzolatların tamamı (%100) aztreonam-avibaktama duyarlı bulundu. Meropenem-kolistin dama tahtası yönteminde izolatların 15'inde (%30) Sinerjistik, 24'ünde (%48) Aditif, 11'inde (%22) İndiferans etkileşim görüldü. Meropenem-seftazidim-avibaktam dama tahtası yönteminde ise 50 izolatın 41'inde (%82) Sinerjistik, 9'unda(%18) Aditif etkileşim görüldü. Sinerji görülen 41 izolattan 33'ünde (toplam izolatın %66'sı) kombinasyonda meropenem ve seftazidim-avibaktam MİK değerlerinin duyarlı sınır değer aralığa indiği görüldü. İki kombinasyonda da hiçbir izolatta antagonizma görülmedi. Zamana bağlı öldürme testi için seçilen 2 izolatın ikisinde de meropenem-seftazidim-avibaktam kombinasyonunda sinerji, 1 tanesinde meeopenem-kolistin kombinasyonunda sinerji görülürken diğerinde ne sinerji ne de antagonizma da görülmedi. Her 2 izolatın da zamana bağlı öldürme testi sonuçları dama tahtası sonuçları ile uyumlu bulundu. Sonuç: Çalışmamız karbapenem dirençli K. pneumoniae izolatlarında meropenemin, seftazidim-avibaktam ile kolistine göre daha iyi sinerjistik etkileşim gösterdiğini ortaya koymaktadır. Kombine tedavi planlanan karbapenem dirençli K. pneumoniae enfeksiyonu tablolarında Meropenem-seftazidim-avibaktam kombinasyonunun meropenem-kolistin'e göre daha etkili olabileceği öngörülmektedir. İzolatların tamamının (%100) aztreonam-avibaktama duyarlı olması bu preparatın gelecekte ülkemizde karbapenem dirençli K. pneumoniae enfeksiyonları için iyi bir tedavi seçeneği olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTİGATİON OF THE SYNERGİSTİC ANTİBACTERİAL EFFİCACY OF VARİOUS ANTİBİOTİC COMBİNATİONS AGAİNST CARBAPENEM-RESİSTANT KLEBSİELLA PNEUMONİAE ISOLATES ABSTRACT Aim: We aim to investigate the synergistic interactions of meropenem-colistin and meropenem-ceftazidime/avibactam combinations against carbapenem-resistant Klebsiella pneumoniae isolates, identifying the more effective in vitro combination to provide guiding data for clinical treatment protocols. Furthermore, we intend to contribute to the literature by determining the susceptibility of our isolates to aztreonam/avibactam, thereby providing data on the efficacy of this combination—which is expected to enter clinical use in the near future—within our population. Materials and Methods: Minimum inhibitory concentrations (MICs) of meropenem, colistin, ceftazidime/avibactam, aztreonam, and aztreonam-avibactam were determined for 50 carbapenem-resistant K. pneumoniae isolates obtained in our laboratory using the broth microdilution method. All isolates were subjected to the 'checkerboard synergy assay' for meropenem-colistin and meropenem-ceftazidime-avibactam combinations. Furthermore, the 'time-kill assay' was performed on two selected isolates to demonstrate the time-dependent dynamic effects of the antibiotics both alone and in combination. Results: All 50 isolates were resistant to meropenem and aztreonam, whereas 31 were resistant to colistin and 22 were resistant to ceftazidime-avibactam. All isolates were susceptible to aztreonam-avibactam. In the meropenem-colistin checkerboard method, synergistic interaction was observed in 15 (30%), additive in 24 (48%), and indifferent in 11 (22%) of the isolates. In the meropenem-ceftazidime/avibactam checkerboard method, additive interaction was observed in 9 (18%) and synergistic interaction in 41 (82%) of the 50 isolates. Among the 41 isolates where synergy was observed, the MIC values of meroepenem and ceftazidime-avibactam in combination decreased to the susceptible breakpoint range in 33 (66% of the total isolates). No antagonism was observed in any isolate for either combination. In the time-kill assay performed on two selected isolates, synergy was observed in the meroepenem-ceftazidime-avibactam combination for both; however, synergy was observed in the meropenem-colistin combination for one, while neither synergy nor antagonism was seen in the other. The time-kill assay results for both isolates were found to be compatible with the checkerboard results. Conclusion: Our study demonstrates that meropenem exhibits superior synergistic interaction with ceftazidime/avibactam compared to its interaction with colistin against carbapenem-resistant K. pneumoniae. These findings suggest that the meroepenem-ceftazidime-avibactam combination may be more effective than meropenem-colistin in clinical scenarios of carbapenem-resistant K. pneumoniae infections where combination therapy is planned. Furthermore, the fact that a vast majority of the isolates (%) were susceptible to aztreonam/avibactam indicates that this agent could be a promising treatment option for carbapenem-resistant K. pneumoniae in our country in the future.