Endüstriyel tasarım eğitiminde yapay zekâ kullanımı üzerine görüşler
Perspectives on the use of artificial intelligence design education
- Tez No: 944946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
21. yüzyıldaki teknolojik gelişmeler Yapay zekâ (YZ) araçlarının tasarım alanında adından sıklıkla söz edilmesine neden olmaktadır. Tasarım alanında tasarımcılar; yapay zekâyı tasarım ve eğitim süreçlerine dahil etme konusunda çeşitli tutumlar sergilemektedir. Tez çalışmasında endüstriyel tasarım eğitimde, proje dersleri kapsamında YZ ve araçlarının sürece etkisi konu alınmıştır. Endüstriyel tasarım eğitimi özelinde yapılan çalışmalar literatürden incelenmiş olup tasarım eğitimde yapay zekanın yeri ve önemine değinilmiştir. Araştırma sürecinde endüstriyel tasarım eğitimi veren üniversitelerde görevli akademisyenlerin görüşlerine başvurulmuştur. Bu kapsamda YZ araçları, tasarım sürecini oluşturan; problem tanımlama, fikir geliştirme, fikirlerin görselleştirmesi, model ve prototip yapımı, test edilmesi, farklı fikirlerin karşılaştırılması, proje sunumunun hazırlanması ve seçilen fikrin gerçekleştirilmesi olarak belirlenen sekiz temel aşamada incelenecektir. Çalışma anket ve yarı yapılandırılmış görüşme olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. İlk bölümde amaç YZ kullanımı üzerine akademisyenlerin tutum ve kaygılarını tespit etmektir. İkinci aşamada ise amaç akademisyenlerin tasarım eğitiminde ve tasarım sürecinde YZ kullanım şekilleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler ayrı ayrı analiz edilmiştir. Veriler tasarım eğitimi, tasarım süreci ve etik olmak üzere üç ana temaya işaret etmiştir. Bulgulara dayanarak tasarım eğitiminde ve tasarım sürecinde YZ'nın kullanılmasına dair öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
21st century technological developments cause Artificial Intelligence (AI) tools to be frequently mentioned in the field of design. In the field of design, designers exhibit various attitudes towards the inclusion of artificial intelligence in design and education processes. In this thesis, the effect of AI and its tools on the process within the scope of project courses in industrial design education is discussed. The studies on industrial design education were examined from the literature and the place and importance of artificial intelligence in design education were mentioned. In the research process, the opinions of academicians working in universities providing industrial design education were consulted. In this context, AI tools will be examined in eight basic stages of the design process: problem definition, idea development, visualization of ideas, model and prototype construction, testing, comparison of different ideas, preparation of project presentation and realization of the selected idea. The study consists of two stages: a questionnaire and a semi-structured interview. In the first part, the aim is to determine the attitudes and concerns of academics on the use of AI. In the second stage, the aim was to determine the way academicians use AI in design education and design process. The data collected within the scope of the research were analysed separately. The data pointed to three main themes: design education, design process and ethics. Based on the findings, recommendations for the use of AI in design education and design process were developed.