Emotional and Behavioural Problems of Children with Autism Spectrum Disorder: Associations with Parental Distress, Schooling and Service Use
Çocuklarda Otizm Spektrum Bozukluğu ile İlgili Duygusal ve Davranışsal Sorunlar: Ebeveyn Rahatsızlığı, Eğitim ve Hizmet Kullanımı ile İlişkiler
  1. Tez No: 944982
  2. Yazar: ELİF BAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMILY SIMONOFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King's College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son araştırmalar, ABD'deki 8 yaşındaki çocukların yaklaşık %1'ine (59 çocuktan biri) Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) teşhisi konduğunu göstermektedir ve bu tahmin, önceki raporlardan daha yüksektir. Bu çocukların %25'inden fazlasında iki veya daha fazla eşzamanlı teşhis bulunmaktadır. OSB tanılı çocukların duygusal ve davranışsal sorunlarının (DDS) daha yüksek düzeyi ile ilişkilendirilen faktörler arasında ebeveyn rahatsızlığı, daha fazla ruh sağlığı hizmeti kullanımı ve öğretmen tükenmişliği bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı, OSB tanısı alan çocukların DDS prevalansını açıklamak ve bu sorunların özellikle ebeveyn rahatsızlığı, eğitim ve hizmet kullanımı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Güney Londra'nın iki beldesinden toplam 277, 4-8 yaş arasındaki çocuk, bu popülasyon kökenli kesitsel çalışmaya dahil edilmiştir. Çocuklar, OSB belirtileri ve bilişsel yetenekleri açısından taranmıştır. Kessler Psikolojik Rahatsızlık Ölçeği (K10), ebeveyn rahatsızlığını ölçmek için kullanılmıştır. DDS yaygınlığı, oranları ve tiplerini belirlemek için hem ebeveynler hem de öğretmenler tarafından Gelişimsel Davranış Kontrol Listesi (DBC) ve Nöropsikiyatrik Belirtiler Profili (PONS) puanlanmıştır. OSB tanılı çocukların daha yüksek DDS düzeyi, ebeveyn rahatsızlığı, özel okullara devam olasılığı ve DDS hizmetlerine erişimle istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde ilişkilidir. Bu çalışma, önceki çalışmalarla uyumlu bir şekilde OSB tanılı çocukların DDS'leri ile ebeveyn rahatsızlığı, okul türü ve hizmet kullanımı arasındaki ilişkileri önermektedir. Bu çalışma, en doğru müdahale programlarını geliştirmek ve mevcut olanları iyileştirmek adına bu ilişkilerin daha fazla keşfedilmesine ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent research shows that ~1 in 59 children (over 1%) among aged 8 years old in the US has been diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) and this estimation is higher than previous reports. More than 25% of them had two or more coexisting diagnoses. Parental distress, greater use of mental health services, teacher burn-out were found to be associated with a higher level of emotional and behavioural problems (EBPs) of children with ASD. The aim of this study is to describe the prevalence of EBPs of children with a diagnosis of ASD and ascertain the impact of these problems on specifically parental distress, schooling and use of services. A total of 277 children aged at 4-8 years from two boroughs of South London were recruited for this population-derived cross-sectional study. Children were screened for ASD symptomatology and cognitive ability. Kessler Psychological Distress Scale (K10) was used to measure parental distress, Developmental Behaviour Checklist (DBC) and Profile of Neuropsychiatric Symptoms (PONS) were rated by both their parents and teachers for prevalence, rates and types of EBPs. Higher level of EBPs of children with ASD was statistically significantly associated with higher level of parental distress, likelihood attending special schools and accessing services for EBPs. This study provides supporting evidence for previous studies as suggesting associations between EBPs of children with ASD and parental distress, schooling type and service use. This study points that there is a need to explore these associations more in regard of direction to develop most accurate intervention programs and to improve existing ones.