Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalara ultrasonografi eşliğinde yapılan subkostal transversus abdominis plan bloğu ile rekto-interkostal fasiyal plan bloğunun postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative analgesic efficacy of ultrasonography-guided subcostal transversus abdominis plan block and recto-intercostal fascial plan block in patients who underwent laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 945076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ DOĞAN, DOÇ. DR. SELÇUK KAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Laparoskopik kolesistektomi sonrası hastalarda şiddetli postoperatif ağrı görülmektedir. Günümüzde postoperatif ağrı yönetiminde multimodal analjezinin bir parçası olan periferik sinir blokları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada subkostal transversus abdominis plan bloğu (STAP) ile rekto-interkostal fasiyal plan bloğunun (RIFPB); postoperatif NRS skoru, tramadol tüketimi üzerine etkileri araştırıldı. Gereç ve yöntem: Bu çalışma prospektif, randomize, çift kör olarak planlandı. Laparoskopik kolesistektomi planlanan 70 hasta çalışmaya dahil edildi. Bir gruba bilateral STAP (grup S n=35) bloğu, diğer gruba bilateral RIFPB (grup R n=35) uygulandı. Periferik sinir bloklarından STAP tek tarafa 20 mL %0,25 bupivakain, RIFPB tek tarafa 20 mL %0,25 bupivakain ile cerrahi bittikten sonra genel anestezi sonlandırılmadan önce gerçekleştirildi. Hastaların postoperatif dönemde dermatom tutulumları, NRS skoru, tramadol tüketim miktarı, mobilizasyon zamanı, bulantı ve kusma skoru karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar, ASA skorları ve demografik özellikler açısından benzerdi. Gruplar arasında postoperetif 2. saatte midklavikular hatta T5 ve T10 dermatomlarında tutulum oranları istatistiksel olarak anlamlı farklı bulundu (Sırasıyla P=0,01, P=0,044). Gruplar arasında postoperetif 2. ve 24.
Özet (Çeviri)
Aim: Severe postoperative pain is observed in patients following laparoscopic cholecystectomy. Currently, peripheral nerve blocks, which are a part of multimodal analgesia, are widely used in postoperative pain management. This study investigated the effects of subcostal transversus abdominis plane nerve block (STAP), recto-intercostal fascial plane block (RIFPB) on postoperative NRS scores and tramadol consumption. Material and method: This study was designed as a prospective, randomized, double-blind trial. Seventy-two patients scheduled for laparoscopic cholecystectomy were included in the study. One group received a bilateral STAP block (group S, n=35), while the other group received a bilateral recto-intercostal fascial plan block (RIFPB) (group R, n=35). For the peripheral nerve blocks, STAP was administered with 20 mL of 0.25% bupivacaine per side, RIFPB with 20 mL of 0.25% bupivacaine per side. These blocks were performed after the surgery but before the termination of general anesthesia. The postoperative NRS scores and tramadol consumption were compared between the groups. Results: The groups were similar in terms of ASA scores and demographic characteristics. The rates of dermatomal involvement at the midclavicular line at T5 and T10 in the 2nd postoperative hour were found to be statistically significantly different between the groups (P=0.01 and P=0.044, respectively).