Koronoid foramenin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile prevalans ve morfometrik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the prevalence and morphometric characteristics of coronoid foramen by cone beam computed tomography
- Tez No: 945113
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHRE AKARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Anatomi bilimiyle birlikte radyografik görüntüleme tekniklerinin gelişmesiyle çene kemiğinde koronoid foramen ismi verilen bir anatomik varyasyon tanımlanmıştır. Bu foramen, nörovasküler yapılar içermesi ve çene tümörlerinin yayılmasında rol oynayabilmesi nedeniyle önemli bir yapıdır. Bu çalışmanın amacı; bir diş hekimliği fakültesine başvuran hastalarda konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile koronoid foramenin insidansını belirlemek, anatomik ve morfometrik özelliklerini, değerlendirmektir. Çalışmada uygun kriterleri sağlayan 3487 hastanın ( %55,1 kadın, %44,9 erkek; yaş ortalaması 35,25) KIBT görüntüsü çalışmaya dahil edildi. Hastaların %12,7'sinde koronoid foramen tespit edildi. Bu foramenlerin %4'ü unilateral sağ tarafta, %2,9'u unilateral sol tarafta ve %5,8'i bilateral olarak görüldü. Hastaların %10,7'sinde tek foramen, %2'sinde ise multiple foramen mevcuttu. Unilateral sağ ve sol foramenler çoğunlukla merkezde lokalize iken, bilateral foramenler çoğunlukla koronoid basede idi. Anterior-inferior ve posterior-süperior pozisyonundaki koronoid foramenlerin boyutları, merkez ve koronoid base pozisyonundaki koronoid foramenlerin boyutlarına göre daha küçüktü. Sonuç olarak koronoid foramen, teşhis ve tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir yapıdır.
Özet (Çeviri)
With the development of radiographic imaging techniques along with the science of anatomy, an anatomical variation called the coronoid foramen has been identified in the jawbone. This foramen is an important structure because it contains neurovascular structures and may play a role in the spread of jaw tumors. The aim of this study was to determine the incidence of the coronoid foramen and to evaluate its anatomical and morphometric features using cone beam computed tomography in patients admitted to a dental school. CBCT images of 3487 patients (55.1% female, 44.9% male; mean age 35.25 years) who met the appropriate criteria were included in the study. Coronoid foramen was detected in 12.7% of the patients. 4% of the foramens were seen unilateral on the right side, 2.9% were seen unilateral on the left side and 5.8% were seen bilaterally. 10.7% of the pateints had a single foramen and 2% had multiple foramina. Most of the unilateral right and left foramens were localized centrally, while the majority of bilateral foramens were located in the coronoid base. The coronoid foramens in the anterior-inferior and posterior-superior positions were smaller than the coronoid foramens in the central and coronoid base positions. In conclusion, the coronoid foramen is an important structure and should be considered during diagnosis and treatment.