Voleybol altyapı sporcularının omuz eklem hareket açıklığının servis isabet oranına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of shoulder joint range of motion on the serving accuracy rate of volleyball youth athletes
  1. Tez No: 945112
  2. Yazar: AZİZ ENES ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ASAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEDULLAH AKARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, voleybol altyapı sporcularında omuz esnekliğinin servis isabet oranı üzerindeki etkisini incelemektir. Buna ek olarak, omuz esnetme egzersizlerinin omuz esnekliği üzerindeki etkisini değerlendirmek de çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Yöntem: Araştırmanın evrenini, Sakarya ilinde altyapı düzeyinde faaliyet gösteren voleybol spor kulüplerine bağlı sporcular oluşturmaktadır. Örneklemi ise 16'sı erkek, 16'sı kız olmak üzere toplam 32 altyapı sporcusu oluşturmuştur. Veriler SPSS 28 yazılımı ile analiz edilmiş, tanımlayıcı istatistikler aritmetik ortalama ± standart sapma (X̄±SS) olarak sunulmuştur. Grupların başlangıç değerleri Bağımsız Örneklem T-Testi ile karşılaştırılmış; grup (2) x zaman (2) etkileşimleri ise iki yönlü tekrarlı ölçümler için varyans analizi ile incelenmiştir. Küresellik varsayımı Mauchly testi ile test edilmiş; ihlal durumunda Greenhouse-Geisser veya Huynh-Feldt düzeltmeleri uygulanmıştır. Etki büyüklüğü değerlendirmelerinde kısmi eta kare (ηp²) ve Cohen's d kullanılmıştır. Bulgular: İki yönlü ANOVA sonuçlarına göre, tüm hareket parametrelerinde (fleksiyon, ekstansiyon, abdüksiyon, addüksiyon, hiper addüksiyon, içe/dışa rotasyon ve servis atışı) zaman etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p 0.05). Grup × zaman etkileşimi ise hiper addüksiyon ve servis atışı performansında anlamlı bulunmuş; diğer hareketlerde anlamlı bir etkileşim belirlenmemiştir (p> 0.05). Sonuç: Yapılan araştırma sonuçları, düzenli esneklik egzersizlerinin voleybolcularda servis isabet oranını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, bu egzersiz programlarının sürekli uygulanması durumunda servis performansında ilerleyici bir iyileşme sağlanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Investigation of the Effect of Shoulder Joint Range of Motion on the Serving Accuracy Rate of Volleyball Youth Athletes Aim: This study's primary aim is to examine the effect of shoulder flexibility on service accuracy among youth volleyball players. Another study objective is to evaluate the effectiveness of shoulder stretching exercises in improving shoulder flexibility. Methods: The research population consists of athletes affiliated with volleyball sports clubs operating at the youth level in Sakarya province. The sample consisted of 32 youth athletes, 16 boys and 16 girls. The data were analyzed with SPSS 28 software, and descriptive statistics were presented as arithmetic mean ± standard deviation (X̄ ± SD). The baseline values of the groups were compared with the Independent Sample T-Test; group (2) x time (2) interactions were analyzed with two-way repeated measures analysis of variance. The assumption of sphericity was tested with the Mauchly test; Greenhouse-Geisser or Huynh-Feldt corrections were applied in case of violation. Partial eta squared (ηp²) and Cohen's d were used for effect size assessments. Results: According to the two-way ANOVA results, the time effect was statistically significant (p 0.05). Group × time interaction was significant in hyper-adduction and served through performance; no significant interaction was found in other movements (p> 0.05). Conclusion: The research results show that regular flexibility exercises statistically significantly increase the serve accuracy of volleyball players. The findings suggest that a progressive improvement in serving performance can be achieved if these exercise programs are applied continuously.