İntraoral tarayıcılarla alınan dijital ölçü hassasiyetine implanta komşu dişlerin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of teeth adjacent to the implant on the accuracy of digital impressions with intraoral scanners
- Tez No: 945184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL KEÇİK BÜYÜKHATİPOĞLU, DOÇ. DR. FATİH SARI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı intraoral tarama cihazları (IOT) ile farklı senaryolarda posterior üç üyeli sabit bölümlü protezler için yerleştirilen paralel veya açılı implantlara ait tarama gövdelerine komşu dişlerin, dijital ölçü hassasiyetine etkisini değerlendirmektir. Üst çene tipodont çene modelinde birinci premolarlar ve birinci molarlar bölgesinde sağ tarafta paralel, sol tarafta 15 derece açılı olmak üzere implant analogları yerleştirilmiş ve komşu dişlerin çıkarılması ile 3 farklı senaryo elde edilmiştir. Simülasyon (S1): 1. premolarlar ve 1. molarların eksik olduğu, kısmi dişsizlik durumu oluşturulan ana model; simülasyon (S2): 1. premolarlar, 2. premolarlar ve 1. molarların eksik olduğu, kısmi dişsizlik oluşturulan model; simülasyon (S3): Kaninlerin, 1. premolarlar, 1. molarlar ve 2. molarların eksik olduğu, kısmi dişsizlik oluşturulan modeller elde edilmiştir. 4 farklı IOT ile dijital ölçü analogları ile her bir senaryodan 10'ar adet dijital görüntü elde edilmiştir (n=10). Aynı zamanda tüm modeller laboratuvar tipi ile referans görüntüler elde edilmesi için taranmıştır. IOT görüntüleri referans görüntülerle çakıştırılarak 3D mesafe, lineer ve angular doğruluk değerlendirilmesi tersine mühendislik yazılımı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen değişkenlerin normal dağılım testi Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Elde edilen ölçümlerin karşılaştırılmasında tek değişkenli İç içe Varyans analizi (Univariate Nested ANOVA) yöntemi uygulanmıştır. Çoklu karşılaştırmalar ise Tukey HSD testi ile gerçekleştirilmiştir. Analizler SPSS 22.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of adjacent teeth on digital impression accuracy of scan bodies of parallel or angled implants placed for posterior three-unit fixed partial dentures in different scenarios with different intraoral scanning devices (IOSs). In the maxillary typodont model, implant analogues were placed in the first premolars and first molars region, parallel on the right side and angled 15 degrees on the left side, and 3 different scenarios were obtained by removing the adjacent teeth. Simulation (S1): Main model with partial edentulism with missing 1st premolars and 1st molars; simulation (S2): Partial edentulous model with missing 1st premolars, 2nd premolars and 1st molars; simulation (S3): Partially edentulous models with missing canines, 1st premolars, 1st molars and 2nd molars were obtained. With 4 different IOTs, 10 digital images were obtained from each scenario with digital impression analogues (n=10). At the same time, all models were scanned with a laboratory-type scanner to obtain reference scans. IOS scans were superimposed with reference images and 3D distance, linear and angular accuracy were evaluated with reverse engineering software. The normal distribution test of the variables obtained was analysed by Shapiro Wilk test. Univariate Nested Analysis of Variance (Univariate Nested ANOVA) method was used to compare the measurements obtained. Multiple comparisons were performed with Tukey HSD test. Analyses were performed using SPSS 22.0 software.