Atopik dermatitli çocukların metabolik profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of the metabolic profile in children with atopic dermatitis
- Tez No: 945228
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Atopik dermatit (AD), genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkan kronik, inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Tanısı yalnızca klinik bulgulara dayanmaktadır ve spesifik bir biyobelirteci bulunmamaktadır. Bu çalışmada, AD'li çocuklarda metabolik yolaklardaki değişikliklerin belirlenmesi ve klinik bulgularla ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada 0-1 yaş aralığındaki 21 atopik dermatit hastası ile aynı yaş ve cinsiyetteki 10 sağlıklı çocuktan serum örnekleri toplanarak IVDr Nükleer Manyetik Rezonans Metabolomik Analizi çalışılmıştır. Hastalığın klinik bulguları, SCORAD indeksi ve alerjik durumları ile korelasyon değerlendirilmiştir. Bulgular: Metabolik analiz sonucunda AD grubu serum metabolit düzeylerinde; VLDL alt fraksiyonlarında kolesterol, serbest kolesterol, fosfolipit ve trigliserit düzeyleri artmış (p=0,008); HDL içeriğinde kolesterol, serbest kolesterol, fosfolipit ve apoprotein düzeyleri azalmış bulundu (p=0,008). IDL total partikül sayısı (p=0,031) ve IDL-ApoB miktarı (p = 0.023) yüksek; LDL alt fraksiyonlarında, LDL1 trigliserit düzeyi artmış (p=0,004), LDL3'te azalmış (p=0,031) saptandı. Glutamin düzeyi anlamlı olarak yüksek (p = 0.002); fenilalanin (p = 0.039) ve kolin (p < 0.001) düzeyleri düşük sonuçlandı. Hastalığın klinik ve demografik özellikleri, SCORAD skoru ve alerjik durumları ile serum metabolit düzeyleri arasında anlamlı korelasyonlar belirlendi. Tartışma ve Sonuç: Elde edilen bulgular AD'nin deriyle sınırlı kalmayıp sistemik metabolik değişikliklerle ilişkili olabileceğini göstermektedir. Metabolit düzeylerindeki farklılıklar ve klinik parametrelerle anlamlı korelasyonları hastalığın sistemik etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlar atopik dermatitin patogenezinin daha ayrıntılı biçimde incelenmesi ve metabolik biyobelirteçlerin tanı ve hastalık yönetimindeki potansiyel rolünün değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Atopic dermatitis (AD) is a chronic inflammatory skin disease resulting from the interaction between genetic predisposition and environmental factors. Diagnosis is based just on clinical findings, as no specific biomarker has yet been identified. This study aimed to identify alterations in metabolic pathways in children with AD and to evaluate their association with clinical findings. Methods: Serum samples were collected from 21 children aged 0–1 years diagnosed with AD and 10 healthy controls matched for age and sex. Metabolomic analysis was performed using IVDr-Nuclear Magnetic Resonance (NMR) spectroscopy. Correlation analyses were conducted between serum metabolite levels and clinical parameters, including SCORAD index, allergic status and demographic characteristics. Results: Significant alterations in serum metabolite levels were identified in the AD group. Levels of cholesterol, free cholesterol, phospholipids and triglycerides were elevated in VLDL subfractions (p=0,008). In HDL fractions levels of cholesterol, free cholesterol, phospholipids and apoproteins were found to be decreased (p=0,008). IDL total particle count (p=0,031) and IDL-ApoB levels (p = 0.023) were increased. Triglyceride levels were elevated in LDL1 and decreased in LDL3 subfractions. Glutamine levels were significantly elevated (p = 0.002), phenylalanine (p = 0.039) and choline (p < 0.001) levels were reduced. Significant correlations were observed between metabolite levels and SCORAD scores, allergic status and demographic factors. Discussion and Conclusion: The findings suggest that AD may not be limited to cutaneous involvement but is also associated with systemic metabolic alterations. Variations in metabolite levels and their correlation with clinical parameters enhance the understanding of the disease's systemic impact. These results underscore the need for further exploration of AD pathogenesis and suggest a potential role for metabolic biomarkers in diagnosis and disease management.