Akut kolesistitte perkütan kolesistostomi sonlandırıldıktan sonra yeniden başvuru ve kolesistektomi gerekliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of readmission and cholecystectomy requirement after percutaneous cholecystostomy in acute cholecystitis
  1. Tez No: 945293
  2. Yazar: AHMET MELİH TAŞBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKAY TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akut kolesistit nedeniyle perkütan kolesistostomi (PK) uygulanan hastalarda kateter çekimi sonrası yeniden başvuru oranları ve cerrahi geçiren hastaların komplikasyon oranları incelenerek kolesistektomi gerekliliği değerlendirilmiştir. Takip edilen hastalarda da yeniden başvuruyu öngörebilecek parametreler değerlendirilmiştir. Yöntem: Ocak 2019 – Ocak 2024 tarihleri arasında akut taşlı kolesistit nedeniyle PK uygulanan, başarılı bir şekilde PK tedavisi sonlandırıldıktan sonra takiplerine ulaşılabilen 201 hasta retrospektif olarak analiz edilmiştir. Kateter çekimi sonrası 1 yıl süreyle takip edilen hastaların demografik verileri, laboratuvar bulguları, eşlik eden hastalıkları, yeniden başvuru durumu, cerrahi geçirip geçirmediği, geçirdiyse de cerrahi komplikasyonları değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 71.8 ± 12.4 idi. Bir yıl içinde 48 hastada (%23,9) yeniden başvuru meydana gelmiş. Elli hasta (%24,8) PK sonrası kolesistektomi geçirmiş, bunların 21'inde (%42) cerrahi komplikasyon gelişmiştir. Yeniden başvuru sonrası opere olanlar ile ilk atak sonrası operasyon geçirenler arasında komplikasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the necessity of cholecystectomy by examining the readmission rates after catheter removal and the complication rates among patients who underwent surgery following percutaneous cholecystostomy (PC) for acute cholecystitis. Additionally, predictive parameters for readmission were analyzed in the followed-up patients. Methods: A retrospective analysis was conducted on 201 patients who underwent PC for acute calculous cholecystitis between January 2019 and January 2024 and were successfully followed after completion of PC treatment. Demographic characteristics, laboratory data, comorbidities, readmission status, surgical intervention, and postoperative complications were evaluated during a one-year follow-up period after catheter removal. Results: The mean age of the patients was 71,8 ± 12,4 years. Within one year, 48 patients (23,9%) were readmitted. Fifty patients (24,8%) underwent cholecystectomy after PC, and 21 of them (42%) developed surgical complications. No statistically significant difference was found in complication rates between patients who underwent surgery after readmission and those who had surgery after the initial episode (p> 0,05).