Kripto para ve blockchaın teknolojileri enerji tüketiminin çevresel etkileri
Environmental impacts of energy consumption of cryptocurrency and blockchain technologies
- Tez No: 884696
- Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji, ekonomik sistemleri ve çevresel dinamikleri köklü bir biçimde etkilemektedir. Bu dönüşümün önemli bir parçası olan blockchain teknolojisi ve kripto paralar, finansal sistemler üzerinde devrim niteliğinde değişiklikler yaparken, aynı zamanda ekolojik sürdürülebilirlik açısından önemli soru işaretleri yaratmaktadır. Kripto para madenciliği süreçlerinin enerji tüketimi ve karbon emisyonları üzerindeki etkileri, bu teknolojinin çevresel sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Çalışma blockchain işlemlerinin çevre kirliliğine olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Blockchain teknolojisinin temel özellikleri ve kripto paraların ortaya çıkışı, enerji tüketimi ve karbon emisyonları gibi çevresel etkileriyle birlikte ele alınmıştır. Özellikle kripto para madenciliğinin enerji yoğunluğu ve bu sürecin iklim değişikliği üzerindeki etkileri vurgulanmıştır. Çalışmada, 2013-2021 yılları arasındaki verileri kullanılarak, 51 ülke için panel veri analizi yapılmış ve blockchain işlemlerinin karbon emisyonları üzerindeki etkisi modellenmiştir. Aynı zamanda blockchain işlemlerinin karesi alınarak uzun dönemde de çevre kirliliği üzerindeki etkisine dikkat çekilmek istenmektedir. Karbon emisyonunu etkilediği düşünülen gayri safi yurt içi hasıla, enerji tüketimi ve sanayileşme de modele açıklayıcı değişken olarak dahil edilmiştir. Çalışma blockchain işlemlerinin çevresel etkileri konusunda farkındalık yaratmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, rapidly developing technology are radically affecting economic systems and environmental dynamics. Blockchain technology and cryptocurrencies, which are an important part of this transformation, are revolutionizing financial systems while raising important questions about ecological sustainability. The impacts of cryptocurrency mining processes on energy consumption and carbon emissions make it imperative to evaluate this technology in terms of environmental sustainability. The study aims to examine the impact of blockchain transactions on environmental pollution. The main features of blockchain technology and the emergence of cryptocurrencies are discussed along with their environmental impacts such as energy consumption and carbon emissions. In particular, the energy intensity of cryptocurrency mining and the effects of this process on climate change are amphasized. In the study, panel data analysis was conducted for 51 countries using data from 2013-2021 and the impact of blockchain transactions on carbon emissions was modeled. At the same time, by squaring blockchain transactions, it is aimed to draw attention to its impact on environmental pollution in the long term. Gross domestic product, energy consumption and industrialization, which are considered to affect carbon emissions, are also included in the model as explanatory variables. Study environmental impacts of blockchain transactions to raise awareness on the issue.