Özel yapım bir kara kanosunun geliştirilmesi ve kürek çekme biyomekaniğinin araştırılması
Development of a custom land canoe and research of its paddling biomechanics
- Tez No: 945310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZCAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Durgunsu kano sporu olimpiyatlarda en çok madalya veren disiplinlerden birisidir. Bunun yanında bu sporun popülerliği gün geçtikçe artmaktadır. Branşın doğası gereği göl, özel kazılmış kanal parkur veya akıntının düşük olduğu ırmaklarda icra edilen branşta antrenman için su şartlarının uygun olması çok önemlidir. Fırtınalı, dalgalı ve soğuk havalarda antrenman yapılamadığı gibi özellikle kuzey Avrupa ülkelerinde göllerin uzun süre buz tutması ile de antrenman yapılamamaktadır. Kano hareketinin biyomekanik ve fizyolojik gerekliliklerini sağlamak için geliştirilen kano ergometreleri, bu gibi durumlarda kano hareketinin simülasyonu ile antrenmana olanak tanımaktadır. Bu tez çalışmasında, su şartları uygun olmadığında kano ergometresine alternatif olarak kullanılabilecek, kürek çekiş gücü ile ilerleyen ve 3 tekerlekli yapıda olan bir kara kanosu önerilmektedir. Su üzerindeki kano, kano ergometresi (simülatör makina) ve tekerlekli kara kanosu için hareket modelleri çıkarılmıştır. Su üzerindeki kano hareketindeki hidrodinamik dirençlerin benzetilmesi için araç hızına göre frenleme direnci değişen bir frenleme fanı sistemi tasarlanmıştır. Buna göre kara kanosunun, ergometreye göre daha gerçekçi bir simülasyon sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun neticesinde, kara kanosunun tasarımı, tasarım parametreleri sunularak gerçekleştirilmiştir. Üretimi tamamlanan kara kanosu kullanılarak ve kano ergometresi aynı sporcu tarafından aynı test protokolü ile kullanılarak, kürek çekiş hareketine ilişkin kinetik ve kinematik veriler kaydedilmiş ve karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre verilerin oldukça uyumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre önerilen sistemin kano hareketini simüle etme konusunda, kinetik ve kinematik olarak kano ergometrelerine bir alternatif olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Flatwater canoeing is one of the Olympic disciplines that awards the highest number of medals. In addition, the popularity of this sport is increasing day by day. Due to the nature of the discipline, training is typically performed on lakes, specially constructed canal tracks, or rivers with low current. Therefore, suitable water conditions are critically important for training. In stormy, wavy, or cold weather conditions, training cannot be carried out, and in particular, in northern European countries, the long-term freezing of lakes can also hinder training. Canoe ergometers, developed to meet the biomechanical and physiological requirements of the canoe stroke, provide training opportunities by simulating canoe movement in such situations. In this thesis study, a land-based canoe vehicle is proposed as an alternative to canoe ergometers when water conditions are unfavorable. This land canoe is propelled by paddle stroke force and features a three-wheeled structure. Motion models have been developed for the on-water canoe, the canoe ergometer (simulator machine), and the wheeled land canoe. To replicate the hydrodynamic resistance experienced during actual canoeing, a braking fan system has been designed, where the resistance varies with vehicle speed. As a result, it has been concluded that the land canoe can provide a more realistic simulation compared to the ergometer. Based on this, the design and design parameters of the land canoe have been presented and implemented. Using the manufactured land canoe and a canoe ergometer, kinematic data related to the paddling motion were collected under the same test protocol by the same athlete and then compared. The comparison revealed a strong compatibility between the kinetic and kinematic data sets. Accordingly, it is concluded that the proposed system can serve as an alternative to canoe ergometers in simulating canoe motion both kinetically and kinematically.