Krişnacılık ve Azerbaycan'daki faaliyetleri üzerine bir araştırma
A research on the Krishnaizm and their activities in Azerbaijan
- Tez No: 94531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde dünyanın değişik bölgelerinde misyonerlik faaliyetinde bulunan çeşitli dinî gruplar bulunmaktadır. Bu gruplardan biri de Azerbaycan'da faaliyet gösteren Hint kökenli Hare Krişna hareketidir. Adını Hinduizm'deki tanrı avatarı Krişna'ya bağlılıktan alan Krişnacılık, 1960'lı yıllarda A.Ç.Bhaktivedanta Swami Prabhupâda tarafından Hare Krişnacılık olarak yeniden şekillendirilmiştir. Amerika'da başlayan bu hareketin mensupları Avrupa ülkelerinde, 1990'lı yıllardan itibaren de Azerbaycan'da taraftar kazanma faaliyetlerine başlamıştır. Hare Krişnacılar, bağımsızlık sonrası Azerî toplumunda ortaya çıkan siyasî-sosyal çalkalanmaları ve halkın din konusundaki arayışını fırsat bilerek çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu çerçevede onlar, kendi inançlarını tanıtıcı çeşitli kitaplar, gazeteler, dergi ve broşürler dağıtmakta; konferans ve seminerlerle halkı kendi saflarına çekmeye çalışmaktadırlar. Misyonerliğin her metodunu kullanan Krişnacılar, bir taraftan da Bhagavad-gîtâ, Allah-Âli Şahıs, Hazret Çaitanya Mahâprabhunun Ta'limi, Krişna Şuuru: Misilsiz Bahşiş, Râca-Vidyâ: Bilikler Şahı, Şrî îşopanişad gibi temel eserlerini Azerî diline tercüme ederek kalıcı faaliyette bulunduklarını ispatlamaktadırlar. Krişnacılar -81-kendi dinlerini İslâm'la uzlaşan, hatta birbirini tamamlayan bir inanç imiş gibi göstermeyi bile denemektedirler. Çalışmamızın sonunda, Krişnacılarm çalışmalarının sonuçları ve Krişnacılığı kabul edenlerle ilgili bilgi vermeye çalıştık. Bu çerçevede, Krişnacılarm misyonerlik faaliyetlerinin sonuçlarını ve onların bu faaliyetlere rağmen çok az kişiyi etkileyebildiklerini, hatta halkın onlara karşı tepki gösterdiğini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
There are many missionary groups in the world today. The Hare Krishna movement in Azerbaijan, which originates from India, is an example of such a movement. The Hare Krishna movement takes its name from avatari Krishna, a divinity in Hinduizm. The movement was reorganized by A.Ch.B. Swami Prabhupada during 1960s. This movement emerged in the US but since the 1990s became active in Azerbaijan to gain converts to the movement. This movement takes advantage of political and social fluctuations in Azeri society after indipendence which gave rise to a religious quest among people. They distribute books, newspapers, magazines and pamphlets about their movement and try to attract people through conferences and seminars. The followers of Krishna movement use all available missionary methods. They have also translated into Azeri language such books as Bhagavad-gîtâ, Krishna: The Supreme Personality of Godhead, Teachings of Lord Caitanya, Krishna Consciousness: The Matchless Gift, Râja-vidyâ: The King of Knowledge, Shri Ishopanishad. They present Krishna teaching as in harmony with Islam, or even complimentary to it. -83At the conslusion of our study, we tried to give information about the results of the activities of Krishna movement in Azerbaijan in particular about the Azeri converts to this religion. In this context, I tried to show that despite their activities, the followers of Krishna movement could influence only very few people, and even caused a negative reaction against them among the people.