İn vitro test sistemlerinde cynarın ve luteolın'in genotoksik ve antigenotoksik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the genotoxic and antigenotoxic effects of cynarin and luteolin in in vitro test systems
  1. Tez No: 374521
  2. Yazar: ESRA ERİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Cynarin ve luteolin, serbest radikal süpürücü ve antioksidan aktivite dahil olmak üzere çeşitli kimyasal ve biyolojik aktivitelere sahip olan bitki fitokimyasallarıdır. Bu çalışma cynarin ve luteolinin in vitro genotoksik ve MMC (Mitomisin C, antineoplastik ajan) ve H2O2 (Hidrojen peroksit) tarafından indüklenen genomik kararsızlığa karşı antigenotoksik etkilerini insan periferal kan lenfositlerinde saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kromozomal anormallik (KA), kardeş kromatid değişimi (KKD), mikronükleus (MN) ve comet testleri olmak üzere dört farklı genotoksisite testi uygulanmıştır. Lenfositler cynarin (6,25; 12,50; 25,00; 50,00 ve 100,00 µg/mL) ve luteolinin (0,39; 0,78; 1,56; 3,12 ve 6,25 µg/mL) farklı konsantrasyonları ile hem tek başına ve hem de 0,20 µg/mL MMC ile eş zamanlı olarak inkübe edilmiştir. Cynarin ve luteolin tek başına KA, MN ve comet testlerinde önemli oranda genotoksik etki göstermemiştir. Ayrıca KKD frekansı da cynarin (100 µg/mL hariç) ve luteolin tarafından anlamlı olarak artırılmamıştır. Diğer taraftan her iki fitokimyasal MMC tarafından indüklenen KA, KKD ve MN frekanslarını ve H2O2'nin neden olduğu primer DNA hasarını tüm konsantrasyonlarda önemli ölçüde azaltmıştır. Her iki fitokimyasalın en yüksek konsantrasyonları tek başına mitotik indeksi önemli ölçüde azaltmış ancak tüm konsantrasyonları MMC tarafından düşürülmüş olan MI'i artırmıştır. Sonuçlar cynarin ve luteolinin genotoksik bir etkiden ziyade antigenotoksik etkiler sergilediklerini göstermektedir. Her iki fitokimyasalın da genotoksik ajanlara karşı potansiyel kemopreventif etkileri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cynarin and luteolin are plant phytochemicals that possess a variety of chemical and biological activities, including free-radical scavenging and antioxidant activity. This study was performed to determine in vitro genotoxic and antigenotoxic effects of cynarin and luteolin against MMC (Mitomycin C, an antineoplastic agent) and H2O2 (Hydrogen peroxide) induced genomic instability in human peripheral blood lymphocytes. Four different genotoxicity assay was carried out, including chromosomal aberration (CA), sister chromatid exchange (SCE), micronucleus (MN) and comet assay. The lymphocytes were incubated with different concentrations of cynarin (6,25; 12,50; 25,00; 50,00 and 100,00 µg/mL) and luteolin (0,39; 0,78; 1,56; 3,12 and 6,25 µg/mL) alone and simultaneously with 0,20 µg/mL MMC. Cynarin and luteolin did not significantly showed genotoxic effects in the CA, MN and comet assays. Moreover, SCE frequency was not significantly enhanced by cynarin (except 100 µg/mL) and luteolin. On the other hand, both phytochemical reduced CA, SCE and MN frequency induced by MMC and also significantly decreased primary DNA damage at all concentrations induced by H2O2. The highest concentrations of both phytochemicals alone significantly decreased mitotic index however all treatments increased the reduction of MI induced by MMC. The results demonstrated that cynarin and luteolin exhibited antigenotoxic effects rather than inducing genotoxic effects. It is believed that both phytochemicals can act as potential chemopreventive compounds against genotoxic agents.