Zihinsel antrenmanının psikofizyolojik etkileri: Badminton branşı üzerine bir araştırma
Psychophysiological effects of mental training: A study on badminton branch
- Tez No: 945335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL TÜRKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
-Amaç: Araştırmada zihinsel antrenman programının badmintoncuların psikofizyolojik becerileri üzerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışmaya lisede öğrenim gören, en az üç yıl spor yaşına sahip 15 badmintoncu katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sporcu Bilişsel Esneklik Envanteri (SBEE)”,“Sporda Özgüven Ölçeği (SÖÖ)”,“Depresyon- Anksiyete – Stres Ölçeği (DASS-21)”,“D2 Dikkat Testi”ve“Polar H10 Kalp Atış Hızı Sensörü”kullanılmıştır. Çalışmada normallik dağılımları için Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov değerlerine bakılmıştır. Verilerin analizi için; betimsel analizler (frekans, yüzde ve aritmetik ortalama), bağımsız örneklem t-testi, bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Bulgular: Uygulama ve kontrol grupları ön test ve son testler arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Uygulama sonrası deney grubu depresyon, kaygı ve stres seviyelerinde azalma görülürken deney grubu özgüven, bilişsel esneklik ve dikkat düzeylerinde anlamlı artışlar görülmüştür. Aynı zamanda kalp atım hızında anlamlı düzeyde azalma görülmüştür. Sonuç: Çalışmada zihinsel antrenman programı badmintoncuların psikofizyolojik becerilerini pozitif yönde etkilemiştir. Dolayısıyla zihinsel antrenman programının badmintoncuların performansını ve psikofizyolojik becerilerini artırmada etkili bir yöntem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-Aim: The aim of the study was to examine the effects of the mental training program on the psychophysiological skills of badminton players. Material and Method: Quasi-experimental model, one of the quantitative research methods, was used in the study. 15 badminton players who were studying in high school and had at least three years of sports experience participated in the study.“Personal Information Form”,“Athlete Cognitive Flexibility Inventory (SBEE)”,“Sports Self-Confidence Scale (SSC)”,“Depression-Anxiety-Stress Scale (DASS-21)”,“D2 Attention Test”and“Polar H10 Heart Rate Sensor”were used as data collection tools in the study. Shapiro Wilk and Kolmogorov Smirnov values were examined for normality distributions in the study. Descriptive analyzes (frequency, percentage and arithmetic mean), independent samples t-test, dependent samples t-test were used for data analysis. Results: There were significant differences between the pre-test and post-test of the intervention and control groups. After the intervention, there were decreases in depression, anxiety and stress levels, while significant increases were observed in self-confidence, cognitive flexibility and attention levels. There was also a significant decrease in heart rate. Conclusion: In the study, the mental training program positively affected the psychophysiological skills of badminton players. Therefore, it was revealed that the mental training program was an effective method to increase the performance and psychophysiological skills of badminton players.