Uluslararası öğrencilerde gıda neofobi düzeyinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative assessment of food neophobia levels in international students
  1. Tez No: 945378
  2. Yazar: MERVE SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uluslararası eğitim giderek daha yaygın hale gelmekte ancak farklı bir ülkede yaşamaya başlamak, yeni ve bilinmeyen gıdaların reddedilmesi olarak adlandırılan gıda neofobisi üniversite öğrencilerinin başarı ve beslenme davranışını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma Türk vatandaşı ve uluslararası nitelikteki öğrencilerin gıda neofobi düzeyinin, uyruk ve diğer demografik özelliklere göre nasıl değişebileceğini, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumu nasıl etkilediğini ve Dünya mutfaklarına aşinalık durumu ile arasında nasıl bir ilişki olduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Biruni Üniversitesinde eğitim alan 172'si Türk 143'ü uluslararası 315 öğrenci; besin neofobi ölçeği, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ölçeği ve Dünya mutfaklarına aşinalık formundan oluşan anket cevaplamıştır. Türk öğrencilerde sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum düzeylerinin ortalaması 74,25±10,10, uluslararası öğrencilerde 72,5±10,60 olarak yüksek düzeyde bulunmuştur. Uluslararası öğrencilerde Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum toplam puanları ve yurt dışına çıkma değişkeni arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p=0,035). Türk öğrencilerde gıda neofobisi puan ortalaması 37,32±9,48, uluslararası öğrencilerde 36,8±10,30 olarak her iki grupta da nötr düzeyde olduğu ancak Türk öğrencilerin daha neofobik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
International education is becoming increasingly common, but living in a different country and food neophobia, which is the rejection of new and unknown foods, negatively affects the success and nutritional behavior of university students. This study aims to evaluate how the level of food neophobia in Turkish and international students may vary according to nationality and other demographic characteristics, how it affects the attitude towards healthy nutrition and how it is related to the familiarity with world cuisines. 315 students, 172 of whom are Turkish and 143 of whom are international, studying at Biruni University answered a questionnaire consisting of the food neophobia scale, the attitude towards healthy nutrition scale and the familiarity with world cuisines form. The average level of attitude towards healthy nutrition was found to be high at 74.25±10.10 in Turkish students and 72.5±10.60 in international students. The relationship between the total scores of Attitude Towards Healthy Nutrition and the variable of going abroad was found to be statistically significant in international students (p=0.035). The food neophobia mean score was found to be 37.32±9.48 in Turkish students and 36.8±10.30 in international students, which was neutral in both groups, but Turkish students were more neophobic.