AYBÜ Tıp Fakültesinde öğrenim gören uluslararası ve türk öğrencilerde beslenme durumu, bilgi, tutum, davranış ve diyet alımının karşılaştırılması
Comparison of nutritional status, knowledge, attitude, behavior and dietary intake in international and turkish students studying at AYBU Faculty of Medicine
- Tez No: 968637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ndeki (AYBÜ) Türk ve uluslararası tıp öğrencilerinin beslenme durumlarını, bilgilerini, tutumlarını, davranışlarını ve diyet alımlarını değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmada, beslenme ile ilgili bilgi, tutum, davranış ve gıda sıklığı tüketimini kapsayan yapılandırılmış bir anket kullanılarak 295 öğrenciyi (151 Türk ve 144 uluslararası) içeren kesitsel bir tasarım kullanılmıştır. Veriler yapılandırılmış ve kendi kendine uygulanan bir anket ile toplanmış, beslenme durumu ise Beden Kitle İndeksi (BKİ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, uluslararası öğrencilerin Türk öğrencilere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek BKİ değerlerine sahip olduğunu göstermiştir (ortanca: 22.98 vs. 21.84; p = 0.001). Pre-obezite oranı uluslararası öğrencilerde (67.2%) Türk öğrencilere (32.8%) kıyasla anlamlı derecede daha yüksektir (p = 0.018). Beslenme bilgisi açısından ise Türk öğrenciler bilgi sorularından daha yüksek puan almıştır (medyan: %53,33 vs. %46.66; p = 0.017). Ancak, beslenme tutumlarında uluslararası öğrenciler daha yüksek oranda pozitif tutuma sahiptir (54.6% vs. 45.6%; p = 0.040). Beslenme davranışları ve BKİ ile ilişkisi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu bulgular, uluslararası öğrenciler arasında bilgi eksikliklerini gidermeye ve sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini desteklemeye yönelik hedeflenmiş beslenme eğitimi programları ve kültürel olarak duyarlı diyet müdahalelerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Üniversite öğrencilerinde beslenme farkındalığının ve alışkanlıklarının geliştirilmesi, daha iyi sağlık sonuçlarına ve akademik başarıya katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess and compare the nutritional status, knowledge, attitudes, behaviors, and dietary intake of Turkish and international medical students at Ankara Yıldırım Beyazıt University (AYBU). A cross-sectional design was employed involving 295 students (151 Turkish and 144 international), using a structured questionnaire covering sociodemographic data, nutrition-related knowledge, attitudes, behaviors, and food frequency consumption. Results revealed that international students had significantly higher BMI values than Turkish students (median: 22.98 vs. 21.84; p = 0.001), with a greater proportion falling in the pre-obesity was significantly higher among international students (67.2%) compared to Turkish students (32.8%) (p = 0.018). Regarding nutrition knowledge, Turkish students scored higher, with a median of 53.33 compared to 46.66 for international students (p = 0.017). However, international students demonstrated a higher proportion of positive nutrition attitudes than Turkish students (54.6% vs. 45.6%, p = 0.040). No statistically significant difference was found in nutrition-related behavior or its association with BMI. These findings highlight the need for targeted nutritional education programs and culturally sensitive dietary interventions to address knowledge gaps and support healthier lifestyle choices among international students. Improving dietary awareness and habits in university populations can contribute to better health outcomes and academic success.