Güzel sanatlar liselerindeki bağlama dersine yönelik MIDI tabanlı usûl eşliği oluşturma
Creating MIDI-based procedure accompaniment for bağlama courses in fine arts high schools
- Tez No: 945402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DELİKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, Güzel Sanatlar Liseleri (GSL)'nde uygulanan çalgı (bağlama) eğitimine yönelik midi (Müzik Aleti Dijital Arayüzü-Musical Instrument DigitalInterface) tabanlı usûl eşliği hazırlanmış ve bu materyallerin oluşturulma süreçleri betimlenerek müzik eğitiminde teknoloji entegrasyonu sağlanması ile alana katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmanın problem cümlesini ''Güzel Sanatlar Liseleri'ndeki bağlama dersine yönelik midi tabanlı usûl eşliği nasıl oluşturulur'' oluşturmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda eşliklerin Bağlama dersinde öğrenci ilgisini, motivasyonunu, başarısını arttıracağı ve genel olarak çalgı performansını olumlu yönde etkileyeceği varsayımlarından yola çıkılmıştır. Araştırma, GSL'ndeki çalgı eğitimi (bağlama) dersi 9, 10,11 ve 12. sınıf ders kitaplarındaki usûller ve araştırmacı tarafından hazırlanan midi tabanlı usûl eşlikleri ile sınırlıdır. Bu çalışma nitel araştırma kapsamındadır. Araştırmada alt problemlere ilişkin detaylı bilgi toplamak ve bu bilgileri sistematik bir şekilde sunmak amacıyla betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırma probleminin belirlenmesi, mevcut literatürdeki boşlukların tespit edilmesi ve araştırma hedeflerinin çerçevesinin oluşturulması için literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Geleneksel Türk Sanat Müziği (GTSM)'nde ve Geleneksel Türk Halk Müziği (GTHM)'nde kullanılan usûller, örneklemini ise GSL'ndeki (2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı) 9,10,11 ve 12. sınıf çalgı eğitimi (bağlama) dersinde uygulanan usûller oluşmaktadır. Araştırmada, GSL'ndeki çalgı eğitimi (bağlama) dersinde kullanılan GTHM eserleri incelendiğinde 13 adet usûl kullanıldığı saptanmış, her usûl için kuvvetli ve zayıf zamanların yer değiştirdiği farklı varyasyonlar üretilmiştir. Bu usûller2/4, 3/4, 4/4, 3/8, 5/8, 6/8, 7/8, 9/8, 9/4, 9/2, 9/16, 10/8ve12/8 ölçülerden oluşmaktadır. Her bir usûl için 60 bpm (tempo birimi) ile 120 bpm arasında, 5'er bpm artacak şekilde (60, 65, 70, 75... bpm gibi) farklı tempolar uygulanmıştır. Bu doğrultuda, 22 usûl için toplamda 286 adet, birbirinden farklı tempolara sahip ses materyali (MP3 çıktısı) üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, MIDI (Musical Instrument Digital Interface) based method accompaniment was prepared for instrument (baglama) education applied in Fine Arts High Schools (GSL) and it was aimed to contribute to the field by providing technology integration in music education by describing the processes of creating these materials. The problem sentence of the research is“How to create midi-based style parity for baglama course in Fine Arts High Schools”. In line with this context, it is assumed that accompaniments will increase student interest, motivation and success in the Baglama course and will affect instrument performance in general positively. The research is limited to the methods in the instrument training (baglama) course 9th, 10th, 11th and 12th grade textbooks at GSL and the midi-based method accompaniments prepared by the researcher. As a descriptive method, one of the qualitative research methods, the technology integration technique was used in literature review and education. The research group consists of 772 Turkish folk music styles. This study is within the scope of qualitative research. Descriptive method was used in the research to collect detailed information about the sub-problems and to present this information systematically. A literature review was conducted to determine the research problem, to identify the gaps in the existing literature and to establish the framework of the research objectives. The population of the research consists of the methods used in Traditional Turkish Folk Music (GTHM), and the sample consists of the methods applied in the 9th, 10th, 11th and 12th grade instrument training (baglama) course in GSL (2024-2025 Academic Year). In the study, when the GTHM works used in the instrument training (baglama) course in GSL were examined, it was determined that 13 methods were used, and different variations were produced for each method in which strong and weak times were displaced. These methods consist of 2/4, 3/4, 4/4, 3/8, 5/8, 6/8, 7/8, 9/8, 9/4, 9/2, 9/16, 10/8 and 12/8 measurements. For each method, different tempos were applied between 60 bpm (tempo unit) and 120 bpm, with an increase of 5 bpm (such as 60, 65, 70, 75... bpm). In this direction, a total of 286 audio materials (MP3 output) with different tempos were produced for 22 methods.