Ohin Medresesi'nde hadis tedrisi Ve Safvetullah Ohinî'nin 'Şerhu Manzûme Fî İlmi'l-Hadîs' adlı eseri
Hadith teaching at Ohin Madrasa and Safvetullah Ohini's work 'Sharḥ Manẓūmah fī ʿIlm al-Ḥadīth'
  1. Tez No: 945407
  2. Yazar: HABİP KARACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Safvetullah Ohinî'nin Şerhu Manzûme fî İlmi'l-Hadîs adlı eserinin edisyon kritiği ve incelenmesi yapılmıştır. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde medrese ve dâru'l-hadislerin oluşum sürece, Ohin medresesi ve Doğu medreseleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Safvetullah Ohinî ve nazım sahibi Şeyh Muhammed Alâuddin Ohinî'nin hayatı, nazmın el-Manzûmetü'l-Beykûniyye ile farkları ve Safvetullah Ohinî'nin eseri şerh etme metodu ele alınmıştır. Ayrıca eserin müellife aidiyeti, telif sebebi ve tarihi de eklenmiştir. Müellifin eseri telif ederken yararlandığı kaynaklar ve bu kaynaklardan nasıl istifade ettiği, beyitte geçen kelimelerin iştikak ve manaları, nüsha farklılıkları, Manzûme ve Beykûniyye arasındaki farklar açıklanmıştır. Arapça olan üçüncü bölümde ise eserin edisyon kritiği yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a critical edition and analysis of the work Sharḥ Manẓūmah fī ʿIlm al-Ḥadīth authored by Safvetullah Ohinî. The thesis consists of three chapters. The first chapter explores the historical development of madrasas and dār al-ḥadīth institutions, providing specific information about the Ohin Madrasa and other traditional seminaries in Eastern Anatolia. The second chapter examines the lives of Safvetullah Ohinî and the poem's author, Shaykh Muḥammad Alāuddīn Ohinî. It also investigates the differences between this manẓūmah and al-Manẓūmat al-Bayqūniyya, alongside the methodological approach employed by Safvetullah Ohinî in his commentary. Additionally, the chapter includes discussions on the attribution of the work to the author, the date and purpose of its composition, the sources utilized by the author, and how he made use of them. It also addresses the etymology and meanings of key terms found in the verses, textual variants among the manuscript copies, and comparative features between the Manẓūmah and Bayqūniyya. The third chapter, which constitutes the Arabic critical edition, presents the text's philological verification (taḥqīq) and scholarly annotations.