Proje okullarında görevli öğretmenlere göre okul yöneticilerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between ethical leadership behaviors of school administrators and organizational commitment of teachers according to the teachers working in project schools
- Tez No: 945417
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Eğitim sistemimizdeki sürekli olan değişiklilerin eğitim sistemi üzerine bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu değişikliklerin uygulanmasında okul yöneticileri ve öğretmenlerin rolü büyük önem arz etmektedir. Eğitim siteminde zamana bağlı olan bu değişikliklerin okul kültürü içinde kabul görmesi önemlidir. Bu açıdan bakıldığında eğitim yöneticilerinin liderlik anlayışları ve bu liderlik anlayışlarının öğretmenler tarafından kabul görmesi öğretmenlerin aidiyetlerini artıracak ve öğretmenlerin kurumda çalışma motivasyonlarını yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
It is known that the constant changes in our education system have an impact on the education system. The role of school administrators and teachers in the implementation of these changes is of great importance. It is important that these time-dependent changes in the education system are accepted within the school culture. From this point of view, the leadership understanding of education administrators and the acceptance of these leadership understandings by teachers will increase the belonging of teachers and increase the motivation of teachers to work in the institution.