Maliye lisans düzeyinde alınan eğitimin vergi bilinci ve vergi algısının gelişmesindeki rolü: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi örneği
The role of education received at the undergraduate level of finance in the development of tax awareness and tax perception: The case of Niğde Ömer Halisdemir University
- Tez No: 945416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Vergi, bir devletin varlığını sürdürebilmesi ve kamu hizmetlerini sunabilmesi için almak zorunda olduğu, vatandaşların ise ödemekle yükümlü olduğu bir kavramdır. Ancak verginin amacı, doğru ve adil bir şekilde uygulanmadığında, verginin ekonomik yükü artabilir veya verginin nasıl kullanıldığı konusunda belirsizlikler ortaya çıkabilir. Bu tür durumlar, vatandaşların vergiye bakış açısını ve vergiye karşı duydukları bilinç düzeyini olumsuz yönde etkileyebilir. Vergi algısı, yalnızca vergi oranları ile değil, aynı zamanda verginin toplandığı alanlar, verginin kullanım amacı ve vergiye ilişkin güven unsurlarıyla da şekillenir. Eğer vatandaşlar, vergilerinin doğru ve adil bir şekilde harcandığına inanmazlarsa, vergiye olan yaklaşımları olumsuzlaşabilir. Bu da vergiye yönelik direnç veya kayıtsızlık gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, vergi bilincinin artması, verginin amacına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve vatandaşların vergiye olan güvenini artırmak için büyük önem taşır. Çalışmamızda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye bölümünde öğrenim gören birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin vergi bilinç ve algı düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmaya toplam 273 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada Kumbaşlı, E. (2016), Sağlam, M. (2013), Doğan, E. (2019), Kıral, E. (2018) ve Çelebi, E.C. (2016) çalışmalarından yararlanılarak yeni anket formu hazırlanmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan veriler anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Anket formu toplam 32 sorudan ve 2 bölümden oluşmaktadır. Anket formunun birinci bölümünde katılımcıların demografik özelliklerinin tespit edilebilmesi için katılımcılara 2 adet çoktan seçmeli ifadeler yöneltilmiştir ve iii yanıtları istenmiştir. Anket formunun ikinci bölümünde ise katılımcıların vergi bilinci ve vergi algısı düzeylerinin ölçülebilmesi için 5'li Likert Tipi Ölçek kullanılmıştır. Maliye bölümünde öğrenim gören birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin eğitim seviyeleri ile vergi bilinci ve vergi algısı düzeyleri arasında yapılan araştırmada, eğitim seviyesinin vergi bilinci ve algısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen verilere göre, eğitim seviyesinin vergi bilincinin ve vergi algısının yerleşmesinde önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır. Farklı eğitim düzeylerindeki öğrenciler arasında yapılan karşılaştırmalarda, anlamlı farklar gözlemlenmiştir. Bu farklar, öğrencilerin vergi bilincinin ve algısının eğitim sürecine bağlı olarak nasıl geliştiğini ve bu gelişimin eğitim seviyesine göre değişkenlik gösterdiğini göstermektedir. Özellikle, eğitim seviyesinin ilerlemesiyle birlikte öğrencilerin vergiye dair daha derinlemesine bilgiye sahip olmaları ve vergiye karşı daha bilinçli bir yaklaşım sergilemeleri muhtemeldir. Bu durum, vergi bilincinin eğitimle şekillenen bir süreç olduğunu ve daha yüksek eğitim düzeyine sahip bireylerin vergiye karşı daha olumlu bir tutum geliştirme eğiliminde olduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax is a concept that a state has to collect in order to maintain its existence and provide public services, and citizens are obliged to pay. However, when the purpose of the tax is not implemented correctly and fairly, the economic burden of the tax may increase or uncertainties may arise about how the tax is used. Such situations may negatively affect citizens' perspective on taxes and their level of awareness about taxes. Tax perception is shaped not only by tax rates, but also by the areas where the tax is collected, the purpose of use of the tax, and trust factors regarding the tax. If citizens do not believe that their taxes are spent correctly and fairly, their attitudes towards taxes may become negative. This can lead to problems such as tax resistance or indifference. Therefore, increasing tax awareness is of great importance to ensure that taxes are used for their intended purpose and to increase citizens' confidence in taxes. In our study, the tax awareness and perception levels of first, second, third and fourth year students studying in the Finance department of Niğde Ömer Halisdemir University Faculty of Economics and Administrative Sciences were investigated. A total of 273 university students participated in the research. In the research, Kumbaşlı, E. (2016), Sağlam, M. (2013), Doğan, E. (2019), Kıral, E. (2018) and Çelebi, E.C. (2016) studies, a new survey form was prepared. The data needed to carry out the research was obtained using the survey method. The survey form consists of a total of 32 questions and 2 sections. In the first part of the survey form, 2 multiplechoice statements were asked to the participants and their answers were requested in order to determine the demographic characteristics of the participants. In the second part of the survey form, a 5-point Likert Type Scale was used to measure the tax awareness and tax perception levels of the participants. v In the research conducted between the education levels and tax awareness and tax perception levels of first, second, third and fourth year students studying in the department of finance, the effect of education level on tax awareness and perception was examined. According to the data obtained, it has been revealed that the level of education is an important factor in establishing tax awareness and tax perception. In comparisons made between students at different education levels, significant differences were observed. These differences show how students' tax awareness and perception develop depending on the education process and that this development varies according to the education level. In particular, as the level of education advances, students are likely to have more in-depth knowledge about taxes and have a more conscious approach to taxes. This reveals that tax awareness is a process shaped by education and that individuals with higher education levels tend to develop a more positive attitude towards taxes.