Aile içi iletişimin ergenlerde anhedoni (Haz alamama) ve geleceğe yönelik düşüncelere etkisi
The effect of family communication on anhedonia and future thoughts in adolescents
  1. Tez No: 924238
  2. Yazar: SEMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ergenlerde görülen anhedoni, bireyin yaşamdan keyif alma ve olumlu duygular geliştirme kapasitesini olumsuz etkileyen bir durum olarak değerlendirilmektedir. Olumsuz iletişim kalıpları, ergenin anhedoni yaşamasına, depresif ruh haline ve geleceğe yönelik karamsar düşünceler geliştirmesine yol açabilir. Bu çalışma, aile içi iletişimin ergenlerde haz alamama durumu (anhedoni) ve geleceğe yönelik düşünceler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, Ankara ili Etimesgut ve Sincan ilçelerinde bulunan farklı liselerde eğitim gören 16-18 yaş aralığındaki 507 ergen oluşturmaktadır. Araştırma grubunun belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, Aile İletişim Kalıpları Ölçeği (AİKÖ), Anhedoni Ölçeği ve Geleceğe Yönelik Düşünce Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu test edildikten sonra, tüm veriler için betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Demografik değişkenler arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığını incelemek için bağımsız gruplar için t testi; aile içi iletişim, ergenlerde haz alamama durumu (anhedoni) ve geleceğe yönelik düşüncelerin demografik değişkenler ile arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığını incelemek için tek yönlü ANOVA yapılmıştır. Verilerin analiz sonuçlarına göre, diyalog yönelimi yüksek ailelerde yetişen ergenlerin anhedoni düzeylerinin düşük ve geleceğe yönelik olumlu düşüncelerinin yüksek olduğu görülmüştür. Buna karşılık, uyum yönelimi yüksek ailelerde yetişen ergenlerin anhedoni seviyelerinin daha yüksek ve geleceğe yönelik düşüncelerinin daha olumsuz olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, sağlıklı aile içi iletişim modellerinin ergen bireylerin duygusal ve bilişsel süreçlerini desteklemede önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sağlıklı aile içi iletişim kalıplarının, ergenlerin psikolojik iyilik halleri ve geleceğe yönelik olumlu düşünceler geliştirmeleri açısından kritik bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır.. Bu bağlamda, ailelere yönelik bilinçlendirme ve rehberlik çalışmalarının, ergenlerin psikolojik sağlığını destekleme açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Elde edilen bulgular, aile içi iletişimin yalnızca bireysel gelişimi değil, aynı zamanda toplumsal uyumu da etkileyebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, aile iletişim modellerinin iyileştirilmesi, uzun vadede daha sağlıklı ve bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayacaktır.Aile içi dinamiklerin ergenlerin ruh sağlığına etkisini anlamak ve daha etkili aile terapileri veya aile danışmanlığı adına önemli bir adım olabilir.
Özet (Çeviri)
Anhedonia in adolescents is considered as a condition that negatively affects the individual's capacity to enjoy life and develop positive emotions. Negative communication patterns may lead to anhedonia, depressive mood and pessimistic thoughts about the future. This study aims to examine the effect of intra-family communication on anhedonia and thoughts about the future in adolescents. The study was conducted in relational screening model. The study group consisted of 507 adolescents between the ages of 16-18 studying in different high schools in Etimesgut and Sincan districts of Ankara province. Purposive sampling method was used to determine the research group. The data were collected using the Family Communication Patterns Scale (FCPS), Anhedonia Scale and Future Thinking Scale. The data obtained were analysed with SPSS 25 software. After the data were tested for conformity to normal distribution, descriptive statistics were used for all data. Independent groups t-test was used to examine whether there was a significant difference between demographic variables; one-way ANOVA was used to examine whether there was a significant difference between family communication, anhedonia in adolescents and future-oriented thoughts and demographic variables. According to the results of the data analysis, it was observed that adolescents raised in families with high dialogue orientation had low levels of anhedonia and high levels of positive thoughts towards the future. On the other hand, adolescents who grew up in families with high compliance orientation had higher levels of anhedonia and more negative thoughts about the future. These findings suggest that healthy family communication patterns play an important role in supporting the emotional and cognitive processes of adolescents. This study reveals that healthy family communication patterns are a critical factor in terms of adolescents' psychological well-being and developing positive thoughts about the future. In this context, it is thought that awareness-raising and guidance activities for families are important in terms of supporting the psychological health of adolescents. The findings show that family communication can affect not only individual development but also social cohesion. Therefore, improving family communication models will contribute to the upbringing of healthier and more conscious individuals in the long term. Understanding the impact of family dynamics on adolescents' mental health can be an important step towards more effective family therapies or counselling.