4-5 yaş çocukların göç olgusunu anlama düzeylerinin incelenmesi
Examination of the level of understanding of the migration phenomenon in 4-5-year-old children
- Tez No: 945456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN FEYMAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı 4-5 yaş çocukların göç olgusunu anlama düzeylerini incelemektir. Araştırmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ili, Fatih ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı iki ilkokulda bulunan iki anasınıfına 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminde devam eden çocuklardan oluşmaktadır. Kontrol grubu (8 çocuk) ve deney grubu (8 çocuk) toplam örneklem 16 çocuktur. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak“4-5 Yaş Çocuklar İçin Göç Olgusunu Anlama Kontrol Listesi”kullanılmıştır. Deney grubuna uygulanan Göç Olgusunu Anlama Temelli Eğitim Programı 20 okul günü/ 15 saat süreyle uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular parametrik olmayan Mann Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucuna göre deney grubu (n=8, sıralar ortalaması=12,44, sıralar toplamı=99,50) ile kontrol grubu (n=8, sıralar ortalaması=4,56, sıralar toplamı=36,50) arasında son test puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre uygulanan eğitim programı, çocukların göç olgusunu anlamalarını sağlamıştır. Bu çalışmada geliştirilen eğitim programının anaokullarında ve uyarlanarak farklı sınıf seviyelerine uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of understanding of the phenomenon of migration among 4-5-year-old children. An experimental method was used in the research. The study group consists of children attending two preschool classrooms located in two primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the Fatih district of Istanbul during the first semester of the 2023-2024 academic year. The total sample consisted of 16 children, with 8 children in the control group and 8 in the experimental group. The study group was selected using a purposive sampling method. As a data collection tool, the“Migration Phenomenon Understanding Checklist for 4-5-Year-Old Children”was used. The education program based on understanding the phenomenon of migration was implemented for the experimental group over a period of 20 school days / 15 hours. The data obtained from the study were analyzed using the non-parametric Mann-Whitney U test and Wilcoxon signed-rank test. According to the results of the research, a statistically significant difference was found between the post-test scores of the experimental group (n=8, mean rank=12.44, sum of ranks=99.50) and the control group (n=8, mean rank=4.56, sum of ranks=36.50). The results suggest that the implemented education program contributed to children's understanding of the migration phenomenon. It is considered that the education program developed in this study can be used in preschools and adapted for different grade levels.