İnguinal herni onarımında lokal anestezik infiltrasyonu ve farklı fasyal plan bloklarının postoperatif derlenme kalitesi ve ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of local anesthetic infiltration and different fascial plane blocks on postoperative quality of recovery and pain in inguinal hernia repair
  1. Tez No: 945457
  2. Yazar: GİZEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ERDOĞAN KAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda inguinal herni cerrahilerinde multimodal analjezinin komponenti olarak uygulanan rejyonal analjezi tekniklerinden lokal anestezik infiltrasyonu, TAP blok ve KLB-3'ü birincil olarak hastaların derlenme kalitelerine, ikincil olarak postoperatif akut ve kronik ağrı düzeylerine etkilerini karşılaştırmayı hedefledik. Prospektif planlanan randomize çalışmada, unilateral açık inguinal herni onarımı geçirecek, 18-70 yaş arası, Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) sınıflaması I-III olan, 90 hasta çalışmaya alındı. Hastalara preoperatif Derlenme Kalitesi Ölçeği-15(QoR-15) anketi dolduruldu ve sedoanaljezi uygulandıktan sonra Grup L'ye lokal infiltrasyon, USG eşliğinde Grup K'ye anterior KLB, Grup T'ye TAP blok 20 mL %0,25 bupivakain ile uygulandı. Hastalara genel anestezi verildi ve anestezi idamesi %2-2,5 sevofluran ve remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Operasyon sonunda hastalara iv parasetamol verildi. Postoperatif NRS ile ağrı düzeyleri değerlendirildi ve NRS ≥4 ise ek analjezik iv ibuprofen uygulandı. Postoperatif 24. saatte QoR-15 anketi dolduruldu ve yan etkiler not edildi. Hastalar 3 ay sonra, NRS ve Douleur Nöropatik Ağrı Ölçeği (DN-4) ile kronik ağrı açısından değerlendirildi. Üç farklı uygulamanın hastaların derlenme kalitelerine etkileri benzerdi. Grup L, intraoperatif en yüksek remifentanil tüketimine sahipti. Postoperatif ağrı skorları açısından Grup T ve K arasında fark tespit edilmezken, Grup L daha yüksek skorlara sahipti. Grup L'de ek analjezik tüketiminin daha fazla olduğu ancak ilk analjezik ihtiyacının gruplar arasında benzer olduğu görüldü. Perioperatif hemodinamik değerler ve yan etkiler gruplar arasında benzerdi. Postoperatif 3 ay sonra hastaların ağrı skorları ve DN-4 sonuçları benzer bulundu. Sonuç olarak, üç farklı teknik arasında postoperatif derlenme kalitelerinde fark olmamasına rağmen, tek taraflı inguinal hernilerde multimodal analjezinin parçası olarak TAP blok ve KLB, lokal anestezi infiltrasyonuna göre daha uzun süreli ve etkin bir analjezi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the effects of regional analgesia techniques such as local anesthetic infiltration, TAP block and KLB-3, which are applied as components of multimodal analgesia in inguinal hernia surgeries, primarily on the quality of recovery of patients and secondarily on postoperative acute and chronic pain levels. In this prospectively planned randomized study, 90 patients aged 18-70 years with American Society of Anesthesiologists (ASA) classification I-III, undergoing unilateral open inguinal hernia repair, were included. Patients completed QoR-15 preoperatively, and after sedoanalgesia, Group L received local infiltration, Group K received anterior KLB under ultrasound guidance, and Group T received TAP block with 20 mL of 0.25% bupivacaine. General anesthesia was administered, and anesthesia maintenance was provided with 2-2.5% sevoflurane and remifentanil infusion. At the end of the surgery, patients received intravenous paracetamol. Postoperative pain levels were assessed with the NRS, and if NRS ≥4, additional analgesic iv ibuprofen was administered. The QoR-15 was re-administered at 24 hours after surgery and possible side effects were recorded. Patients were evaluated for chronic pain 3 months postoperatively using NRS and DN-4 questionnaire.The effects of the three different applications on patients' recovery quality were similar. Group L had the highest intraoperative remifentanil consumption. While no difference was found between Group T and K in terms of postoperative pain scores, Group L had higher scores. It was observed that additional analgesic consumption was higher in Group L, but the time to the first analgesic request was similar between the groups. Perioperative hemodynamic values and side effects were similar among the groups. Postoperative pain scores and DN-4 results were similar in patients 3 months later. In conclusion, although there was no difference in postoperative recovery quality, TAP block and KLB, as part of multimodal analgesia in unilateral inguinal hernias, provide longer-lasting and more effective analgesia compared to local anesthetic infiltration.