Hannah Arendt'te estetik ve politika ilişkisi
The relationship of aesthetics and politics in Hannah Arendt
  1. Tez No: 945458
  2. Yazar: GİZEM TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOROS GÜNEŞ ESGÜN BİRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hannah Arendt'in düşüncesindeki politika ve estetik arasındaki bağı ortaya çıkarmaktır. Bu bağın ortaya çıkarılmasıyla birlikte, politika ile estetik arasındaki yakınlaştırmanın farklı veçheleri,“politikanın estetikleştirilmesi”bağlamında eleştirel bir yaklaşımla değerlendirilecektir. Burada asıl amaçlanan ise Arendt'in düşüncesinde estetik ve politika arasındaki bağlantıya zemin oluşturan bir unsurun olup olmadığını ve var ise bu unsurun ne olduğunun ortaya çıkartılmasıdır. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde, Arendt'in politika felsefesi; eylem, kamusal alan ve özgürlük kavramları merkeze alınarak incelenecek, bu anahtar kavramlar ışığında Arendt'in demokrasi ve devrim üzerine görüşlerine de yer verilecek, böylece onun politika düşüncesi daha kapsamlı bir şekilde ortaya konulmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde ise, ilk olarak Arendt'in politik yargı anlayışının teorik arka planını görünür kılmak amacıyla, Kant'ın Yargı Gücünün Eleştirisi'nde ele aldığı beğeni yargıları incelenecek ve ardından Arendt'in Kant'ın kavramsal çerçevesinden nasıl esinlendiği ve politik yargının temellendirilmesinde hangi kavramları başlangıç noktası olarak aldığı ve onun estetik ile sanat üzerine düşünceleri ele alınacaktır. En nihayetinde ulaşılması hedeflenen nokta ise, birbirinden kopuk gibi görünen estetik ve politika alanlarının Arendt düşüncesinde, anlatı ve yargı kavramları üzerinden nasıl birbiri ile iç içe olduğunu ve ortak dünyanın inşasında birbirini tamamlayan unsurlar haline geldiğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the connection between politics and aesthetics in Hannah Arendt's thought. By uncovering this connection, the various aspects of the convergence between politics and aesthetics will be critically examined within the framework of the“aestheticization of politics.”The primary objective here is to determine whether there is an element in Arendt's thought that forms a basis for the link between aesthetics and politics, and if so, to identify what that element is. To this end, the first part of the study will analyze Arendt's political philosophy by focusing on the concepts of action, the public realm, and freedom. In light of these key concepts, her views on democracy and revolution will also be addressed, thus aiming to present her political thought in a more comprehensive manner. In the second part, in order to make visible the theoretical background of Arendt's understanding of political judgment, Kant's Critique of the Power of Judgment and his analysis of judgments of taste will be examined. Following this, Arendt's engagement with Kant's conceptual framework and the concepts she adopts as starting points in grounding political judgment, along with her reflections on aesthetics and art, will be explored. Ultimately, the goal is to demonstrate how the seemingly distinct realms of aesthetics and politics are intertwined in Arendt's thought through the concepts of narrative and judgment, and how they become complementary elements in the construction of a common world.