Histiyositik/dendritik hücreli neoplazilerde tümörmikroçevresi ve PD-L1 ekspresyonunun yapay zekâ desteklianalizi
- Tez No: 945465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Histiyositik ve dendritik hücreli neoplaziler (HDHN), son derece nadir görülen, biyolojik olarak heterojen ve klinik yönetimi zor bir tümör grubudur. Bu çalışmanın amaçlarından biri, tümör hücreleri (TH) ve immün hücrelerinde (İH) saptanan PD-L1 ekspresyonunun, BRAF V600E mutasyon durumu ve sağkalım ile ilişkisini incelemektir. Bununla birlikte, tümör immün mikroçevre parametreleri ile; morfolojik özellikler, klinik veriler ve sağkalım arasındaki olası ilişkilerin de değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca PD- L1 değerlendirmesinde patologlar arası yorum farklılıklarını azaltmak amacıyla yapay zekâ destekli dijital analiz yöntemi ile de skorlama yapılarak sonuçların karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bölümümüzde 2006–2025 yılları arasında HDHN tanısı alan toplam 108 hasta histopatolojik ve klinik verileriyle yeniden değerlendirilmiştir. Ayrıca, PD-L1 (SP263) antikoru kullanılarak gerçekleştirilen immünhistokimyasal analizlerde, tümör ve immün hücrelerde %5, %10, %20 ve %50 eşik değerlerine göre pozitiflik oranları incelenmiştir. PD-L1 değerlendirmeleri TH ve İH'lerde iki patolog tarafından bağımsız olarak yapılarak ortalama değerler esas alınmıştır. Ayrıca TH PD-L1 ekspresyonu yapay zekâ destekli görüntü analiz sistemiyle de kantitatif olarak analiz edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte TH'de BRAF ekspresyonu da değerlendirilmiştir. 108 olgu histolojik alt tiplere ayrıldığında; 65 LHH (%60,2), 11 BPDHN (%10,2), 8 HS (%7,4), 7 RDH (%6,5), 6 JKG (%5,6), 3 ECH (%2,8), 3 FDHS (%2,8), 3 İDHS (%2,8), 1 LHS (%0,9), 1 ALK-H'den (%0,9) oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Histiocytic and dendritic cell neoplasms (HDCNs) are exceptionally rare, biologically heterogeneous tumors with complex clinical management. This study aimed to investigate the relationship between PD-L1 expression in tumor cells (TC) and immune cells (IC) with BRAF V600E mutation status and overall survival (OS). Additionally, the association between tumor immune microenvironment parameters, morphological features, clinical data, and survival outcomes was evaluated. To minimize interobserver variability in PD-L1 scoring, a digital image analysis system supported by artificial intelligence (AI) was also employed and compared with manual evaluation. A total of 108 HDCN cases diagnosed in our department between 2006 and 2025 were re-evaluated based on histopathological and clinical data. Immunohistochemical analysis using the PD-L1 (SP263) antibody was performed, and positivity thresholds of 5%, 10%, 20%, and 50% were applied for both TC and IC. PD-L1 expression was independently assessed by two pathologists, and mean values were used in the analyses. In addition, TC PD-L1 expression was quantified using an AI-supported digital pathology platform, and results were compared with manual scores. BRAF V600E expression was also evaluated. Among the 108 cases, subtypes included LCH (n=65, 60.2%), IDCS (n=11, 10.2%), HS (n=8, 7.4%), FDCS (n=7, 6.5%), JXG (n=6, 5.6%), ECD (n=3, 2.8%), FDHS (n=3, 2.8%), IDHS (n=3, 2.8%), LCS (n=1), and ALK-H (n=1).