İzoinertial egzersizlerin ivmelenme ve sürat üzerine akut etkisi
Examination of physical literacy levels in women withandwithout physical activity
- Tez No: 945530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamız ısınmaya ek olarak yapılan izoinertial egzersizlerinin ivme (5m) performanslarındaki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. İlk gün ölçümünde gruplar rasgele ikiye bölünmüş ve çalışma gruplarındaki 10 futbolcu maç ısınmalarına ek olarak izoinertial egzersizleri (0,07-0,11 kg.m2 aralığındaki şiddetle 1 set 12 tekrar izoinertial leg curl ve 1 set 12 tektar izoinertial squat ) ve 10 futbolcu ise sadece maç ısınmasını yapmıştır. Isınmadan sonra 5 m ivme süreleri ölçümü yapılmıştır Egzersiz grubu ise izoinertial egzersizlerini yaptıktan sonra tekrar ivme süresi ölçümü yapılmıştır. Maç ısınmasından sonra maç başlamasına kadar geçen süre resmi kurallara göre on dakika olarak belirlenmiştir. Bu kuraldan dolayı futbolcuların ivme performanslarının nasıl etkilendiğini belirlemek için on dakika sonra her iki gruba tekrar ivme ölçümleri yapıldı ve bu ölçüm arasındaki fark verisi alındı. İkinci ölçümlerde ise gruptaki futbolcular yer değiştirmiş ve uygulama tekrar yapılmıştır. Araştırma sonucu oluşan veriler veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 programında analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (minimum, maksimum, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Normallik testinde shapiro-wilk ile yapılmıştır. Normal dağılım olan veriler için gruplar arası karşılaştırmada bağımsız gruplarda t-test (independent sample t-test) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to investigate the effect of isoinertial exercises performed in addition to warm-up on acceleration (5m) performances. In the first day of measurement, the groups were randomly divided into two and 10 football players in the study groups performed isoinertial device exercises (1 set of 12 repetitions of isoinertial leg curl and 1 set of 12 repetitions of isoinertial full squat with an intensity between 0.07-0.11 kg.m2) in addition to match warm-ups and 10 football players performed only match warm-up. 5m acceleration times were measured after warm-up. In the exercise group, acceleration time was measured again after performing isoinertial exercises. The time between match warm-up and match start was determined as ten minutes according to the official rules. Due to this rule, acceleration measurements were made again in both groups after ten minutes to determine how the acceleration performances of the football players were affected and the difference between these measurements was taken. In the second measurements, the football players in the group changed places and the application was repeated. The data obtained as a result of the research were analyzed in SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 program. Descriptive statistical methods (minimum, maximum, average, standard deviation) were used while evaluating the data. Shapiro-Wilk was used in the normality test. Independent sample t-test was applied in independent groups in the comparison between groups for data with normal distribution.