Liberteryen gelenekte Murray N. Rothbard ve siyaset felsefesi
Murray N.Rothbard in libertarian tradition and his political philosophy
  1. Tez No: 235452
  2. Yazar: AHMET TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANGIZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez, liberteryen düşünür Murray N.Rothbard'ın siyasal felsefesini ve liberal gelenekteki yerini ele almaktadır. Liberteryenizm minimal devletçi ve anarko kapitalizm olmak üzere ikiye ayırılır. Minimal devletçi yaklaşım, devletin varlığını ve gerekliliğini reddetmeyerek ona mümkün olabilecek en dar sınırları çizmeyi amaçlarken, anarko kapitalizm devletin ortadan kalkması ve güvenlik ve adâlet hizmetlerinin de piyasa konusu olması talebiyle dikkat çeker. Anarko kapitalist bir liberteryen olan Rothbard da gerçek bir adâlete ve güvenliğe ulaşmak için devletin yeniden yapılandırılmasını veya reforme edilmesini değil, onun ortadan kalkması gerektiğini öne sürer. Zira, onun için devlet, gelirini vergi adı altında fiziksel cebir kullanarak toplayan ve belirli bir mülki alan üzerinde nihai karar almakta ve güce başvurmakta zora dayalı bir tekeli elinde bulunduran bir kurumdur. Rothbard, devletin olduğu bu sisteme alternatif olarak özel güvenlik firmalarının rekabetçi koşullarda faaliyette bulunduğu anarko kapitalist sistemi önerir.Siyaset teorisini doğal hukuk felsefesine özellikle John Locke'un mülkiyet ve ilk kazanım yaklaşımına dayandıran Rothbard, özgürlük teorisiyle her bireyin eylemlerinin sınırını belirleyen özel mülkiyet hakkını tesis etmeyi amaçlar. Esasında, Rothbard özel mülkiyeti esas alan özgürlük teorisini iki liberteryen ilke üzerine inşa etmiştir. Bunlar, her insanın kendi bedeni üzerinde meşru hakkı olduğu önermesini içeren ?İnsanın kendisinin sahibi olması? ilkesi (self-ownership) ile saldırı kavramının başkalarının mülkiyet ve kişilik haklarına yönelik fiziksel zor kullanımına veya tehditine başvurma olarak? tanımlandığı saldırmazlık aksiyomudur (non-aggression axiom).Rothbard bireysel özgürlüğü insan doğasından ve aklından hareketle temellendirir. İnsanın rasyonel doğasından başka Rothbard'ın sosyal teorisinin diğer kurucu unsuru Misesçi praxeologic yaklaşımdır. Praxeology, bireysel olarak insanın eylemde/ faaliyette bulunduğunu esas alan temel bir aksiyoma dayanır. Bu aksiyoma göre, insan eylemleri, bilinçli/amaçlı olup seçilen amaçlara yöneliktir. Rasyonel doğal hukuk anlayışı ve praxeology Rothbard'ın sosyal teorisinin temelini oluşturduğu gibi, düşünürün siyaset felsefesini, Nozick ve David Friedman gibi liberteryenlerinkinden farklılaştıran yönünü de oluşturur.Rothbard, iktisat teorisi çerçvesinde, iki temel sosyo ekonomik sistemin tanımını yapar. Bunlar, piyasa ilkelerinin geçerli olduğu sistem ile hegemonik ilkelerin kullanıldığı sistemdir. Düşünür, piyasa ilkelerinin içinde bulunduğu iktisadi sistemin uyumuna katkı sağlamasına ve toplumun etkinliğini, başarısını ve özgürlüğünü güvence altına almasına rağmen, hegomonik prensiplerin uygulanmasının çatışmaya, cebire, verimsizliğe, yoksulluğa ve kaosa neden olduğunu öne surer.Anahtar Sözcükler1. Anarko-kapitalizm2. Liberteryenizm3. İnsanın kendisinin sahibi olması4. Saldırmazlık aksiyomu5. Mülkiyet hakkı
Özet (Çeviri)
This dissertation examines libertarian thinker Murray N. Rothbard?s political philosophy and his place in liberal tradition. Libertarianism may be classified as mimal statist and anarcho capitalist. While minimal statism does not reject the present and requirement of the State but demands that it be limited as possible as, anarcho capitalism is against the State and argues that security and justice services should be marketed.As a anarcho capitalist libertarian, Murray Rothbard argues that the institution of State not be reformed but must be abolished in order to achieve real justice and protection. Because, according to Rothbard, the State acquires its revenue by physical coercion (tax-ation) and achieves a compulsory monopoly of force and of ultimate decision-making power over a given territorial area. Against the system which the State dominate, Rothbard suggests anarcho-capitalist system which private defense agents serve in a competitive market.Murray Rothbard?s political theory is based on the philosophy of natural law, especially John Locke?s treatment of property and initial acquisition, and Rothbard aims to establish private property determines each individual?s sphere of free action by his theory of liberty. Indeed, He constructs his liberty theory based on private property on two libertarian axiom: self ownership which means each person rightfully owns his or her own body and non-aggression axiom where aggression is defined as ?the initiation of the use or threat of physical violence against the person or property of anyone else?.Rothbard, justifies individual liberty by reference to human nature and reason. Apart from rational human nature, Misesian praxeology is also constitutive element of Rothbard?s social theory. Praxeology rests on the fundamental axiom that individual human beings act, that is, on the primordial fact that individuals engage in conscious actions toward chosen goals. Action implies that the individual's behavior is purposive, in short, that it is directed toward goals. Not only do philosophy of natural law and praxeology constitute the foundation of Rothbard?s social theory but also differentiate his philosophy from other libertarian thinkers?, such as Nozick, David Friedman, philosophies.Rothbard defines two basic socio-economic systems in his economy theory: The system in which market principles are applied and the system in which hegemonistic principles are used. The application of market principles contributes to harmony in the system, and secures the freedom, prosperity and effectiveness of society. The implementation of hegemonistic principles causes conflicts, force, ineffectiveness, poverty and chaos.Key Words1. Anarcho-capitalism2. Libertarianism.3. Self-ownership4. Nonaggression axiom.5. Property rights