Deneysel otistik fare modelinde trans-aurikular nervus vagus stimulasyonunun enterik sinir sistemi sinaps gelişimi ve bağırsak morfolojisi üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the trans-auricular vagal nerve stimulation effects, in experimental autistic mice model on enteric nervous system synaptic development and intestine morphology
  1. Tez No: 945566
  2. Yazar: ESMA DENİZ BARÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BAHÇELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Anatomy, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, deneysel otistik fare modelinde, trans-aurikular nervus vagus stimülasyon uygulaması yapılmıştır. Otistik ve trans-aurikular nervus vagus stimülasyon uygulanmış farelerin duodenum ve jejunum morfometrisi incelenmiştir. Bununla beraber duodenum ve jejunum'da enterik sinir sistemindeki sinaps değişiklikleri, neuroligin-1 ve neurexin-2'nin immunopozitivitesi yoğunluğu H-skoru ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda üç grup halinde toplam yirmi dört tane erkek C57BL/6 fare kullanılmıştır. Kontrol grubunda toplam sekiz adet erkek fare çalışmaya alınmıştır. Bu gruba herhangi bir şekilde cihaz ya da ilaç uygulaması yapılmamıştır. Toplam on iki adet olan gebe farelere 12,5. günde otizmli yavrular doğurmaları için valproik asit gavaj yöntemiyle uygulanmıştır. Otizm spektrum bozukluğu gelişen on altı erkek yavru fare çalışma grubuna alınmıştır. Bu farelerin sekizine trans-aurikular nervus vagus stimülasyonu uygulanmıştır. Kontrol grubu, otizm grubu ve trans-aurikular nervus vagus stimülasyon uygulanan grup yedi gün sonra sakrifiye edilmiş, duodenum ve jejunum dokuları alınmıştır. Dokulara; hemotoksilen&eozin boyaması yapılarak morfometrik ölçümleri, immunohistokimyasal boyama yapılarak neuroligin-1 ve neuroxin-2 ekspresyonlarının immunopozitivitesinin yoğunluklarına H-skoru ile bakılmıştır. Bu çalışmada morfometrik ölçümlerde; duodenum ve jejunum'un tüm duvar, mukoza, submukoza kalınlıkları ve iç sirküler-dış longitudinal kas kalınlıkları değerlendirilmiştir. Otizm spektrum bozukluğu olan farelerde bu morfometrik ölçümlerin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalma göstererek incelmiş olduğu belirlenmiştir. Trans-aurikular nervus vagus stimülasyonu uygulanan grupta morfometrik ölçümlerin değerlendirilmesi sonucunda dokularda kontrol grubuna yakın kalınlaşmalar saptanarak istatistiksel olarak anlamlı bir artışın olduğu izlenmiştir. İmmunohistokimyasal yöntemle neuroligin-1 ve neurexin-2 ekspresyonlarının immunopozitivitesinin yoğunlukları H-skoru ile yorumlanmıştır. Otizm grubunda kontrol grubuna göre neuroligin-1 ve neurexin-2 ekspresyonlarında azalma, trans-aurikular nervus vagus stimulasyonu uygulanan grupta ise istatistiksel olarak anlamlı bir artışın meydana geldiği saptanmıştır. Sonuç olarak; trans-aurikular nervus vagus stimülasyon uygulamasının otizmli farelerde enterik sinir sistemi sinaps gelişimini artırdığı ve bağırsak morfolojisinin düzelmesine yol açarak iyileşme etkisi gösterdiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, trans-auricular nervus vagus stimulation was applied in an experimental autistic mouse model. The morphometry of the duodenum and jejunum of autistic and trans-auricular nervus vagus stimulated mice were examined. In addition, synapse changes in the enteric nervous system in the duodenum and jejunum, as well as the immunopositivity density of neuroligin-1 and neurexin-2, were evaluated by H-score. A total of twenty-four male C57BL/6 mice were used in three groups. A total of eight male mice were included in the control group. No device or medication was administered to this group. A total of twelve pregnant mice were administered valproic acid by the gavage method to give birth to autistic offspring on day 12.5. Sixteen male offspring mice with autism spectrum disorder were included in the study group. Eight of these mice were subjected to trans-auricular nervus vagus stimulation. The control group, autism group, and trans-auricular nervus vagus stimulation group were sacrificed after seven days, and duodenum and jejunum tissues were removed. The tissues were measured morphometrically by hematoxylin & eosin staining, and the intensity of immunopositivity of neuroligin-1 and neurexin-2 expressions was determined by immunohistochemical staining using H-score. In this study, morphometric measurements of the duodenum and jejunum included the thickness of the entire wall, mucosa, and submucosa and the thickness of the internal circular and external longitudinal muscles. It was determined that these morphometric measurements were statistically significantly decreased and thinned in mice with autism spectrum disorder compared to the control group. As a result of the evaluation of morphometric measurements in the trans-auricular nervus vagus stimulation group, it was observed that there was a statistically significant increase in the thickness of the tissues close to the control group. The intensities of the immunopositivity of neuroligin-1 and neurexin-2 expressions by immunohistochemical method were interpreted by H-score. It was found that there was a decrease in neuroligin-1 and neurexin-2 expressions in the autism group compared to the control group and a statistically significant increase in the trans-auricular nervus vagus stimulation group. In conclusion, trans-auricular nervus vagus stimulation increased the development of enteric nervous system synapses in mice with autism and improved intestinal morphology.