Çocuk gülme videosu izletilmesinin kemoterapi alan hastalardaki anksiyete, bulantı, kusma ve yorgunluk düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of watching children's laughter video on anxiety, nausea, vomiting and fatigue levels in patients receiving chemotherapy: A randomized controlled trial
- Tez No: 945608
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, kemoterapi sırasında uygulanan çocuk gülmelerinden oluşturulan video izletiminin hastaların anksiyete, bulantı, kusma ve yorgunluk düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma, paralel grupta ön test-son test tek kör randomize kontrollü deneysel çalışma olarak tasarlandı. Araştırma, Eylül 2023 – Mayıs 2025 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini randomize şekilde iki gruba ayrılan Konya Şehir Hastanesi Hematoloji Servisinde yatarak kemoterapi alan (Girişim =18; Kontrol =18) toplam 36 lenfoma tanılı hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”,“Spielberger Durumluk Süreklilik Kaygı Ölçeği”,“FACIT Yorgunluk Ölçeği”ve“Fizyolojik Parametre, Bulantı-Kusma Takip Formu”kullanıldı. Müdahale grubundaki hastalara kemoterapi uygulaması sırasında 1. ve 2. saat başında araştırmacılar tarafından hazırlanmış iki farklı çocuk gülme videosu 10'ar dakika boyunca iki kez izletildi. Kontrol grubundaki hastalara uygulama sırasında rutin uygulama dışında herhangi bir girişimde bulunulmadı. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t testi, Ki-kare testleri, Karışık düzen varyans analizi (ANOVA) uygulandı. Çalışmanın her aşamasında etik ilkeler gözetildi. Çalışma sonucunda çocuk gülme videosu izleyen girişim grubu ile herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubunun tüm ölçümlerdeki fizyolojik parametrelerinin, bulantı ve kusma sıklığının gruplar arasında benzerlik gösterdiği belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of watching videos of children's laughter during chemotherapy on the level of state anxiety, nausea, vomiting and fatigue of patients. The study was designed as a pre-test-post-test single-blind randomized controlled experimental study in a parallel group. The study was conducted between September 2023 and May 2025. The universe of the study consisted of a total of 36 patients diagnosed with lymphoma who were randomly divided into two groups and received chemotherapy in the Konya City Hospital Hematology Department (Intervention = 18; Control = 18).“Patient Information Form”,“Spielberger State-Trait Trait Anxiety Scale”,“FACIT Fatigue Scale”and“Physiologic Parameter, Nausea-Vomiting Follow-up Form”were used for data collection. Patients in the experimental group were shown two different children's laughing videos prepared by the researchers at the beginning of the 1st and 2nd hour for 10 minutes each twice during chemotherapy administration. Patients in the control group were not subjected to any intervention other than routine practice during the application. Independent Sample t test, Chi-square tests, Mixed-order analysis of variance (ANOVA) were used to analyze the data. Ethical principles were observed at every stage of the study. In the study, it was determined that all physiologic parameters and the frequency of nausea and vomiting were similar between the groups in the intervention group who watched a child laughter video and the control group who did not receive any intervention (p>0.05).