Türkiye'de çocuk işçiliği kamu politikasının analizi
Public policy analysis of child labour in Turkey
  1. Tez No: 698667
  2. Yazar: AYÇA KIRCA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN MAMUR IŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tarihin her döneminde görülen çocuk işçiliği bugün de varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Temel nedeni yoksulluk olmakla birlikte hızlı nüfus artışı, işsizlik, eğitim imkânlarına ulaşamama ve ucuz işgücü nedeniyle çalışmak zorunda kalan çocuklar fiziksel, ruhsal ve zihinsel yönden olumsuz etkilenmektedir. Sağlık problemleri, eğitim eksikliği, ekonomik sömürüye ve istismara maruz kalmaları nedeniyle güvenli bir gelecek umudunu kaybetmektedirler. Bu nedenle gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın dünyanın her yerinde çocuk işçiliği çözüm bekleyen bir sorundur. Bu sorunu çözmek için çocuk işçiliğini ortadan kaldırmaya yönelik etkili politikaların oluşturulması ve uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin 2000 yılı sonrasında çocuk işçiliği ile mücadele amacıyla uyguladığı politikaların analizini yaparak bu politikaların, sorunu çözmedeki etkisini ortaya koymaktır. Bu çerçevede çocuk işçiliği sorununun gündeme gelme aşaması, sorunun çözümü için oluşturulan politika önerileri, kabul edilen politikaların yasalaşma süreci, politikaların uygulanma aşaması incelenmekte ve uygulanan politikaların etkileri değerlendirilerek Türkiye'nin çocuk işçiliği ile mücadele politikalarının analizi yapılmaktadır. Yapılan analiz sonucunda Türkiye'de çocuk işçiliği ile mücadelenin 1990 yılında başlamakla birlikte 2000 yılından sonra yoğun olarak ele alındığı görülmektedir. Merkezi idarenin öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalara çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da katılımının sağlandığı görülmektedir. Ancak bu çalışmaların çocuk işçiliği sorununun çözülmesinde yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada belirlenen amaç doğrultusunda veriler, yasal mevzuat, ulusal ve uluslararası raporlar, proje ve program metinleri, meclis tutanakları, gazeteler, uzmanlar tarafından gerçekleştirilen söyleşi videoları ile alan yazındaki çalışmalardan elde edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde nitel araştırma yöntemlerinden doküman taraması yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child labour, seen in every period of history, continue to exist today. Although the main reason is poverty, children who have to work due to rapid population growth, unemployment, in ability to Access educational opportunities and cheap labour are negatively affected physically, psychologically and mentally. They löse hope for a secure future due to health problems, lack of education, economic exploitation and abuse. Therefore, regardless of the level of development, child labour is a pending problem all over the world. In order to solve this problem, effective policies to eliminate child labour need to be established and implemented. The aim of this study was to analyze theTurkey's fight against child labour in order to implement the policies of this policy is to demonstrate the effect of solving the problem after 2000. In this context, child labour agenda coming phase of the problem, policy proposals created to solve the problem, the enactment process of adopted policy, the implementation phase of policies are examined and the effects of policies are evaluated and Turkey's child labour policy analysis. As a result of the analysis although the fight against child labour in Turkey started in 1990, it is seen that it has been dealt with intensively after 2000. It is observed that the participation of various non-governmental organizationsa is ensured in the studies conducted under the leadership of the central administration. However it ws concluded that these efforts were insufficient for solving the childe labour problem. In line with the purpose determined in this study, the data were obtained from legal regulations, national and international reports, project and program texts, council reports, newspapers, interview videos made by experts and studies in the literature. Documents canning method, one of the qualitative research methods, was used in obtaining the data. The obtained data were analyzed by content analysis method.