Web 2.0 araçlarıyla Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklara duygu ifadelerinin öğretimi
Teaching emotion expressions to children with Autism Spectrum Disorder through Web 2.0 tools
  1. Tez No: 945703
  2. Yazar: SABİNA RASULOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocuklara duygu ifadelerini öğretimde Web 2.0 araçlarının nasıl kullanılabileceğini incelemektir. OSB'li bireyler, başkalarının duygularını anlama ve kendi duygularını ifade etme konusunda çeşitli iletişim güçlükleri yaşayabilmektedir. Bu bağlamda, etkileşimli ve bireyselleştirilebilir öğrenme olanakları sunan Web 2.0 teknolojilerinin, duygu ifadesi farkındalığını geliştirmede nasıl bir rol üstlenebileceği araştırılmıştır. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma, Ankara'da bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden üç OSB'li çocukla gerçekleştirilmiştir. Katılımcı çocukların öğretmenleri ve velileri de sürece dâhil edilmiştir. Veri toplama sürecinde gözlem formları, öğretmen ve veli görüşmeleri, süreç notları ve öğrenci etkinliklerine dair çıktı belgeleri kullanılmıştır. Uygulama dört haftalık bir süreci kapsamaktadır. Her çocukla belirlenen duygular (mutluluk, üzüntü, korku, öfke, şaşkınlık, tiksinti) üzerine etkinlikler yürütülmüş; bu duyguların tanınması, yüz ifadeleriyle gösterilmesi ve sözel olarak örneklendirilmesi hedeflenmiştir. Uygulama süresince blog, öğretici video, çizgi film ve etkileşimli oyun gibi çeşitli Web 2.0 araçları kullanılmıştır. Bulgular, Web 2.0 araçlarıyla desteklenen duygu öğretiminin OSB'li çocuklarda duyguları tanıma ve ifade etme becerilerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Katılımcıların her biri farklı düzeylerde ilerleme kaydetmiş; özellikle tekrar edilen videoların öğrenmeyi pekiştirdiği gözlemlenmiştir. Öğretmen ve veli görüşleri de bu gelişmeleri desteklemiş, öğrencilerin duygusal farkındalıklarında artış olduğu belirtmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin geçerlilik ve güvenirliğini sağlamak amacıyla veri çeşitliliği (triangülasyon), katılımcı doğrulaması (üye kontrolü) ve uzman görüşü alma yöntemlerine başvurulmuştur. Gözlem ve görüşme verileri birbiriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, yorumların doğruluğu alan uzman görüşlerine sunularak gözlem ve görüşme verileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Web 2.0 teknolojilerinin OSB'li bireylerin duygusal gelişimini desteklemede etkili bir araç olduğu söylenebilir. Bu kapsamda bireyselleştirilmiş içeriklerin artırılması, aile katılımının teşvik edilmesi ve öğretmenlerin bu alanda hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi önerilmektedir. Elde edilen bulguların, literatüre katkı sunması ve ilerleyen araştırmalar için temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how Web 2.0 tools can be used in teaching emotion expressions to children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). Individuals with ASD may experience various communication difficulties in understanding others' emotions and expressing their own. In this context, the study explores the potential role of Web 2.0 technologies—which offer interactive and customizable learning opportunities—in enhancing emotional expression awareness. The study was conducted using the case study method, one of the qualitative research designs. The research involved three children with ASD attending a special education and rehabilitation center in Ankara. The children's teachers and parents were also included in the process. During data collection, observation forms, teacher and parent interviews, process notes, and output documents from student activities were utilized. The implementation phase spanned four weeks. Activities focusing on specific emotions (happiness, sadness, fear, anger, surprise, and disgust) were carried out with each child. The goal was to help the children recognize these emotions, express them through facial expressions, and provide verbal examples. Throughout the process, various Web 2.0 tools such as blogs, instructional videos, cartoons, and interactive games were used. The findings indicate that emotion instruction supported by Web 2.0 tools had a positive impact on the ability of children with ASD to recognize and express emotions. Each participant showed progress at different levels, and it was observed that repeated exposure to videos particularly reinforced learning. Teacher and parent feedback also supported these findings, noting an increase in the children's emotional awareness. To ensure the validity and reliability of the data, methods such as data triangulation, member checking, and expert opinion were employed. Observation and interview data were comparatively analyzed and reviewed by field experts to verify the interpretations. In conclusion, Web 2.0 technologies can be considered effective tools in supporting the emotional development of individuals with ASD. It is recommended that personalized content be expanded, family involvement be encouraged, and teachers be supported through in-service training in this field. The findings are expected to contribute to the literature and serve as a foundation for future research.