Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan Ankara Sanayi Odasına kayıtlı özel sektör işletmelerinin hizmet içi eğitim etkinliklerine ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri
The Problems which the private sectors establisments located in the boundaries of the metropolitan municipilaty of Ankara and registered a Ankara Chamber of industry encounter while encountering considering important personn
  1. Tez No: 94571
  2. Yazar: ADEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNAYET PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
77 ÖZET Bu araştırma ile Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan, Ankara Sanayi Odasına kayıtlı özel sektör işletmelerinin üretim ve verimliliğini artıran en önemli etkenlerden biri olan personelin hizmet içi eğitim ile yetiştirilmesine ne kadar önem verdiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu önemin yanında işletmelerin hizmet içi eğitim etkinlikleri sırasında karşılaştıkları sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri geliştirilmiştir. Araştırma sırasında veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu anket evrenden seçilen örnekleme uygulanmıştır. Kişisel değişkenler; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve kıdemleri tespit edilmiştir. Verilen hizmet içi eğitim türleri, uzman personel sayısı ve işletmelerin hizmet içi eğitime ayırdıkları bütçe dikkate alınıp incelenmiştir. Daha sonra da araştırmaya katılanların hizmet içi eğitim anlayışına, araştırma ve geliştirmeye, koordinasyon ve işbirliğine, örgüt yönetim ve mevzuatına, bina, tesis, araç-gereçlere, finansman ve yatırıma, katılımcılara, uzman ve öğreticilere, planlama, programlama ve uygulamaya, değerlendirme ve sertifikaya ilişkin sorulan sorulara verdikleri cevaplar çözümlemede esas alınmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama kullanılarak tablolara dönüştürülmüş ve yorumlanmıştır. Yönetici ve uzman görüşlerinden elde edilen ortalamalar arasındaki farkın test edilmesinde t-Testi kullanılmıştır. Bu araştırma sonunda işletmelerde bağımsız olarak çalışan hizmet içi eğitim birimi sayısının az olduğu, hizmet içi eğitime ayrılan bütçenin yetersiz olduğu, planlama-programlama ve uygulamada kurum ve bireyin ihtiyaçlarına yeterince dikkat edilmediği, hizmet içi eğitim etkinliklerinden sonra yeterli değerlendirme, izleme ve rehberlik faaliyetlerinin yapılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY With this study, it has been tried to determine, how the private sector's establishments located in the boundries of Metropolitan municipality of Ankara and registered at Ankara and registered at Ankara Chamber of industry, consider important personnel education which were one of more important factors on increasing of production and productivity by means of on the job training. In addition to such importance, it has been determined the problems which such establishments encountered with during their on the job training activities and the suggestions related with settling of the same accordingly. During the study, survey has been used as the means of data collection. This survey has been applied on the samples choosen from the universe. Their personal variables; age; sex; education level and seniority have been determined. The type of on the job training, the number of specialist personnel and their budgets allocated for on the job training has been taken into account and examined accordingly. Then, the answers given by persons who participated in the study, to the questions regarding their mentality about on the job training, research and development, coordination and cooperation, organisation, management and legislation, building, facility, means and equipment, financing and investment, participants, experts and instructors, planning, programming and implementation, evaluation and certification, has been taken as a base for analysis. The data has been transformed to the tables by using of percentage, frequency and arithmetical average andthey have been interpreted accordingly. T-test has been used on testing of the difference between the averages obtained from the point of view of the managers and experts. As a result of such research, it has been observed that, the number of on the job training units which work in the establishment independently were little, the budget allocated for on the job traning was insufficient, sufficient care has not been spent for the need of the institution and the individual for the planning- programming and implementation, sufficient evaluation, monitoring and guidance activities have not been performed subsequent to on the job training activities.