İlköğretim okulları yöneticilerinin koordinasyon yöntemlerini kullanma düzeyi
The Level of primary school managers in using the coordination methods
  1. Tez No: 94570
  2. Yazar: AYŞE URUNG
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNAYET PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı; resmi İlköğretim Okullarında görevli yöneticilerin koordinasyon yöntemlerini kullanma düzeylerini yönetici ve öğretmen algılarına göre belirlemektir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın verileri Ankara İli Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki sekiz merkez ilçede bulunan 100 resmi İlköğretim Okulunda görevli 100 yönetici ve 400 öğretmenden oluşan çalışma grubundan elde edilmiştir. Araştırma veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Veri toplama aracının geçerliği için faktör analizi, güvenirlik için de Crounback Alpha katsayısı esas alınmıştır. Toplanan anketlere verilen yanıtlar SPSS paket programıyla çözümlenmiştir. Çözümlemede frekans yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve tek yönlü varyans analizi, istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; İlköğretim Okulları yöneticilerinin koordinasyon yöntemlerini kullanılma düzeyine ilişkin, yönetici ve öğretmen görüşleri arasında manidar bir farklılık bulunmuştur. Bu farklılık kullanılan tüm yöntemlerde görülmüştür. Koordinasyon, yöntemlerinin kullanılma sıklığını, öğretmenlerin yöneticilerden daha düşük düzeyde algıladığı ortaya çıkartılmıştır. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The general aim of this study is to determine the level of utilization of the coordination methods of the administrators who are in charge at the official primary education schools, basing on administrators and teachers perception. The study is in surveying model. The data of the research were obtained from a working group consisting of 100 administrators and 400 teachers who are in charge at 100 official primary schools located at eight provincial counties within the borders of Metropolitan Municipality of Ankara Province. In the research, questionnaire has been chosen as the data collection method. For the validity of the data collection method, the factor analysis, reliability of the method, Cronbach Alpa reliability coefficient was taken as basis. The answers to the collected questionnaires have been analyzed by means of SPSS Package Program. In the analysis, frequency, percentage, mathematical average, t-test, one-way analysis of variance and other statistical techniques have been used. According to the results, a statistically significant difference was detected between the ideas of the administrators and the teachers regarding the level of utilization of the coordination methods of the administrators of primary schools. The same difference has been observed in all methods. The utilization frequency of the coordination methods has yielded that the teachers perceive at lower levels when compared to the administrators.