E-tüketicilerin bilgilendirilmesi çerçevesinde sanal mağazalardaki gıda ürün sayfalarının tasarım ve içerik analizi
Content analysis of food product pages in online stores within the framework of e-consumer information
  1. Tez No: 945781
  2. Yazar: EDA ZABUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ SONER MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, sanal marketler tarafından satışa sunulan gıda ürün sayfalarının tüketici bilgilendirme içerikleri açısından analizini kapsamaktadır. Bu çerçevede, sanal mağaza sayfalarında yer alan gıda ürün bilgilerinin içeriği ve görsel tasarımı, tüketicilerin bilgiye erişimi açısından değerlendirilmiştir. İçerik analizinde“Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği”doğrultusunda gıda ambalajlarında bulunması gereken zorunlu bilgilerin sanal ortamda ne ölçüde yer aldığı incelenmiştir. Diğer yandan bu sayfaların görsel tasarımları, bilgilerin tüketicilere açık, anlaşılır ve erişilebilir bir şekilde sunulması açısından değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye'de çevrim içi satış hacmi yüksek olan 5 sanal market (A101, Migros Sanal Market, Getir, Şok Market, Carrefoursa) seçilmiş, bu marketlerdeki et ürünleri (sucuk), süt ürünleri (peynir) ve sebze-meyve ürünleri (patates) kategorilerine ait üçer farklı gıda ürününün etiket incelemesi gerçekleştirilmiştir. Fiziki ürün üzerinde yer alan zorunlu bilgilendirmeler ile sanal ortamda satışı yapılan aynı ürünün tüketici bilgilendirme içerikleri karşılaştırılmıştır. Yönetmeliğe göre mesafeli satış kanalları için zorunlu tutulmayan birtakım bilgilerin değişen günümüz ihtiyaçları perspektifinden değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma için önemli bir nokta olarak“Tüketici için hayati öneme sahip olan gıda bilgileri nelerdir?”sorusu ön plana çıkmaktadır. Bu noktadan hareketle sanal marketlerde araştırma kapsamındaki ürünler için özellikle alerjen bilgilerinin görünürlüğüne odaklanılmıştır. Gıda alerjenlerini tüketici için görünür kılmanın yolları aranarak buna uygun bir tasarım önerisi geliştirilmiştir. Bu tasarımın sanal market sayfalarında görünür olması ve bu tasarım ile tüketicinin alerjen bilgilerine gerek kullanılan görsel gerekse yazılı metin aracılığıyla açık, doğru ve kolay bir şekilde ulaşabilmesi hedeflenmiştir. Hazırlanan örnek tasarım gıda alerjisine sahip tüketicilerin sağlık açısından yaşayabilecekleri risklere karşı bir tedbir niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the analysis of food product pages offered by online supermarkets in terms of consumer information content. Within this scope, the content and visual design of food product information on virtual store pages are evaluated based on how effectively they provide access to essential information for consumers. In the content analysis, the extent to which mandatory information—required to be present on food packaging under the Turkish Food Codex Regulation on Food Labeling and Consumer Information—is included in the digital environment is examined. Additionally, the visual design of these pages is assessed in terms of how clearly, understandably, and accessibly the information is presented to consumers. For the study, five major online markets in Turkey with high sales volumes (A101, Migros Virtual Market, Getir, Şok Market, and Carrefoursa) were selected. Three different food products were analyzed from each of the following categories: meat products (sucuk), dairy products (cheese), and fruits and vegetables (potatoes). The mandatory labeling information found on the physical products was compared with the consumer information provided for the same products on online platforms. Moreover, certain types of information that are not legally required for distance sales channels were evaluated from the perspective of evolving consumer needs. A key question guiding the research is:“Which types of food information are vital for consumers?”In this context, special emphasis is placed on the visibility of allergen information for the selected products in online supermarkets. The study explores methods to enhance the visibility of food allergens and proposes a design solution accordingly. The goal of this design is to make allergen information clearly, accurately, and easily accessible on online grocery pages through both visual and textual elements.The proposed sample design serves as a preventive measure against potential health risks that consumers with food allergies may face due to inadequate allergen information.