Yaratıcı drama etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarının çevresel farkındalıklarına etkisi
The effect of creative drama activities on the environmental awareness of preschool children
- Tez No: 945784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AYDIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yaratıcı Drama Temelli İklim Değişikliği Modüler Eğitim Paketi'nin, okul öncesi dönemdeki çocukların çevresel farkındalık ve tutum düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak yürütülen bu çalışmada, ön-test ve son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Beylikdüzü ilçesinde bulunan bir ilkokula bağlı anasınıfında öğrenim gören 60–72 aylık 34 çocuk oluşturmaktadır. Katılımcılar rastgele atama yoluyla deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Araştırma kapsamında, deney grubuna sekiz hafta boyunca, haftada iki gün olacak şekilde Yaratıcı Drama Temelli İklim Değişikliği Etkinlik Paketi uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut eğitim programına devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak her iki gruba da uygulama öncesinde ve sonrasında Okul Öncesi Çocuklar İçin Çevre Farkındalığı ve Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Yaratıcı Drama Temelli İklim Değişikliği Etkinlik Paketi'nin uygulandığı deney grubundaki çocukların çevresel farkındalık ve tutum düzeylerinde anlamlı düzeyde bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, yaratıcı drama tekniklerinin okul öncesi dönemde çevre eğitimi uygulamalarında etkili bir öğretim aracı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Creative Drama-Based Climate Change Modular Training Package on the environmental awareness and attitudes of preschool children. The research was conducted using a quantitative approach with a quasi-experimental design, specifically a pretest-posttest control group model. The sample consisted of 34 children aged 60–72 months who were enrolled in a kindergarten classroom of a public primary school in the Beylikdüzü district of Istanbul. Participants were randomly assigned to experimental and control groups. The Creative Drama-Based Climate Change Modular Training Package was implemented with the experimental group for a total of eight weeks, twice a week. Meanwhile, the control group continued with the standard preschool education program. Data were collected through the Environmental Awareness and Attitude Scale for Preschool Children administered to both groups before and after the intervention. The collected data were analyzed using the Mann-Whitney U test and Wilcoxon signed-rank test. Findings of the study revealed a significant improvement in the environmental awareness and attitude levels of the children in the experimental group. These results suggest that creative drama is an effective instructional method for enhancing environmental education in early childhood settings.