Ankara tarihi Ulus semtinde esnaf ve sanatkârların kültür turizmi algısının incelenmesi
Examining the perceptions of tradespeople and artisans in the historical Ankara Ulus district towards cultural tourism
  1. Tez No: 945814
  2. Yazar: SALİH ALİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULDEN NURAY KÜÇÜKERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma, Tarihi Ankara Ulus Semtinin sahip olduğu kültür turizmi ve arkeo-turizm potansiyelini tespit ederek bölgedeki esnaf ve sanatkârların kültür turizmine karşı algısını ortaya koymayı hedefler. Bölgenin sahip olduğu arkeolojik ve kültürel destinasyonlar bölgenin kültür turizmi potansiyeli için oldukça önemdir. Tarihi kamusal, dini ve sivil yapılar gibi somut kültürel miras yapılarının bir bölgenin kültür turizmi alanında gelişmesinde esnaf ve sanatkârların olumlu ve olumsuz tutumları oldukça etkilidir. Konuyla ilgili literatürde yapılan çalışmaların şimdilik sınırlı olması, ilerleyen süreçlerde yapılacak olan çalışmaları önemli kılmaktadır. Söz konusu çalışmanın araştırma evrenini Tarihi Ankara Ulus Semtinde hali hazırda aktif rol oynayan esnaf ve sanatkârlar oluşturmaktadır. Araştırmada maliyet ve zaman gibi etkenlerden dolayı kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Tezde veriler nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği ile elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak 'Niğde ilinde Yaşayan Yerel Halkın Turizme İlişkin İfadelerin Belirlenmesi' ölçeği uyarlanarak kullanılmıştır. Anketin uygulanması ve verilerin toplanması 15.09.2024 ile 15.10.2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada tamamen gönüllülük esası ile 458 kişiye çevrimiçi veya yüz yüze olmak üzere anket uygulanarak veri toplanmıştır. Geçerli bulunan veriler istatistiki paket programları SPSS ve SmartPLS ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, demografik özellikler, algı boyutları ve yapısal model üzerinde kapsamlı bir inceleme sunmuştur. Katılımcıların cinsiyetine, medeni durumuna, yaşına, eğitim seviyesine ve Ankara'daki ikamet sürelerine bağlı olarak turizm farkındalığı ve destekleme eğilimleri anlamlı farklılıklar göstermiştir. Cinsiyete göre yapılan analizde, kadın katılımcıların turizm gelişiminin, ekonomik-sosyal etkiler ve farkındalık boyutlarında erkek katılımcılardan daha yüksek algıya sahip olduğu tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi açısından, lise ve üzeri eğitim almış katılımcıların kültür turizmine yönelik daha olumlu algılara sahip olduğu gözlemlenmiştir. Öte yandan, ikamet süresine göre farkındalık algısında, Ankara'da 16-20 yıl yaşamış katılımcıların diğer gruplara kıyasla daha yüksek bir farkındalık sergilediği bulunmuştur. Yapısal model analizi, turizm farkındalığının turizm gelişimini destekleme üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu, diğer değişkenlerin ise etkilerinin anlamlı olmadığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, kültür turizminin esnaf ve sanatkârlar üzerindeki ekonomik, sosyal ve farkındalık boyutlarında önemli etkiler yarattığını ortaya koymakta ve bu etkilerin turizm politikalarının geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the cultural tourism and archaeo-tourism potential of the historic Ankara Ulus District and to reveal the perceptions of tradespeople and artisans in the region towards cultural tourism. The archaeological and cultural destinations within the area are significant for the region's cultural tourism potential. The attitudes, both positive and negative, of tradespeople and artisans towards tangible cultural heritage structures such as historic public, religious, and civil buildings play a significant role in the development of cultural tourism in a region. The limited number of studies in the literature on this topic highlights the importance of future research. The research population of this study comprises the tradespeople and artisans who are currently active in the historic Ankara Ulus District. Due to constraints such as cost and time, the convenience sampling technique was employed. Quantitative data were collected using a survey technique. As the data collection tool, the scale titled“Determining the Statements of Local Residents in Niğde About Tourism”was adapted for use. Surveys were conducted, and data were collected between September 15, 2024, and October 15, 2024, involving 458 participants either online or face-to-face, based entirely on voluntary participation. The valid data were analyzed using statistical software packages SPSS and SmartPLS. The analysis results provided a comprehensive examination of demographic characteristics, perception dimensions, and structural models. Significant differences were observed in tourism awareness and support tendencies based on participants' gender, marital status, age, educational level, and duration of residence in Ankara. Gender-based analysis revealed that female participants had higher perceptions in terms of tourism development, economic-social impacts, and awareness dimensions compared to male participants. In terms of educational level, participants with high school education or above demonstrated more positive perceptions towards cultural tourism. Moreover, in the awareness dimension based on duration of residence, participants who had lived in Ankara for 16-20 years exhibited higher awareness compared to other groups. The structural model analysis showed that tourism awareness had a significant and positive effect on supporting tourism development, while the effects of other variables were found to be insignificant. The findings indicate that cultural tourism has significant impacts on the economic, social, and awareness dimensions of tradespeople and artisans and suggest that these effects can contribute to the development of tourism policies.