Kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanısı alan hastaların solunum fonksiyon test parametreleri ve klinik skorlamalar ile yeni inflamatuar belirteçler arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Investigation of the relationship between pulmonary function test parameters, clinical scores, and novel inflammatory markers in patients diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 945836
  2. Yazar: ABBAS FADHIL KHAZAAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA LALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: KOAH tanısı alan hastaların solunum fonksiyon test parametreleri ve klinik skorlamalar ile yeni inflamatuar belirteçler arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmaya dahil edilen KOAH tanılı 200 hastanın ayrıntılı bir şekilde anamnezi alındı. Atakta olup olmadıkları sorgulandı ve stabil dönemde olanlar çalışmaya alındı. Stabil dönemdeyken yapılmış olan solunum fonksiyon testi değerleri ve hemogram parametreleri kayıt altına alındı. Hastaların mMRC skorları ve CAT değerleri belirlenip rapor edildi. Bulgular: Hastaların spirometri sonuçlarında FEV1/FVC ortalaması %77.43±14.90, CAT skoru 18.30±2.43 ve mMRC skoru 1.36±0.97 olarak saptanmıştır. FEV1 değerlerine göre yapılan gruplamada, %50'nin altında olan hastalarda SII ve SIRI düzeylerinin, %50 ve üzerindekilere göre anlamlı şekilde yüksek olduğu (p=0.001) görülmüştür. Benzer şekilde, mMRC skoru 2'nin üstünde olan hastaların inflamatuar indeksleri, 2'nin altında olanlara kıyasla daha yüksek ve anlamlı bulunmuştur (p=0.001). İnflamatuar indekslerin hem dispne şiddeti hem de hastalık şiddeti ile pozitif korelasyon gösterdiği, GOLD sınıflamasına göre ağır hasta grubunda bu indekslerin diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0.001). Sonuç: İleri derecede KOAH hastalarında sistemik inflamasyonun arttığı ve SII ile SIRI'nin güvenilir biyobelirteçler olabileceği görülmüştür. İnflamatuar indekslerin mMRC dispne skoru ve CAT skoru ile birlikte kullanılması, inflamasyonun hastalık semptomları ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmede yardımcı olabilir. Bu nedenle, SII ve SIRI'nin KOAH şiddeti ve inflamasyonunun izlenmesinde değerli araçlar olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the relationship between pulmonary function test parameters, clinical scores, and novel inflammatory markers in patients diagnosed with COPD. Material and Method: Detailed medical histories was taken from 200 patients diagnosed with COPD included in the study. Patients were assessed for exacerbation status, and only those in the stable phase were included. Pulmonary function test results and hemogram parameters obtained during the stable period were recorded. The patients' mMRC scores and CAT values were determined and documented. Results: In the spirometry results of the patients, the mean FEV1/FVC ratio was 77.43±14.90%, the CAT score was 18.30±2.43, and the mMRC score was 1.36±0.97. When grouped according to FEV1 values, patients with FEV1 below 50% had significantly higher SII and SIRI levels compared to those with FEV1 ≥50% (p=0.001). Similarly, patients with mMRC scores above 2 had significantly higher inflammatory indices compared to those with scores below 2 (p=0.001). The inflammatory indices showed positive correlations with both dyspnea severity and disease severity, and were significantly higher in the severe group according to the GOLD classification compared to other groups (p=0.001). Conclusion: In patients with advanced COPD, systemic inflammation was found to be increased, and SII and SIRI were identified as reliable biomarkers. The use of inflammatory indices together with the mMRC dyspnea score and CAT score may be helpful in assessing the impact of inflammation on disease symptoms and quality of life. Therefore, SII and SIRI are recommended as valuable tools for monitoring COPD severity and inflammation.