İşsizlik ve toplumsal cinsiyet rolleri: Üniversite mezunu işsizler
Unemployment and gender roles: Unemployed university graduates
- Tez No: 945845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma Üniversite mezunu işsiz bireylerin işsizlik durumuna karşı geliştirdikleri izlenim yönetimi stratejilerinin toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında nasıl şekillendiğini inceleyerek, söz konusu stratejilerin toplumsal cinsiyet rollerini dönüştürme potansiyelini anlamayı amaçlamaktadır. İşsizlik durumunun izlenim yönetimi stratejileriyle toplumsal cinsiyet rollerinde nasıl değişimlere yol açtığı araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, işsiz olan 18 üniversite mezunu ile yarı yapılandırılmış soru formu eşliğinde derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. MAXQDA 2025 analiz programı kullanılan araştırmada, veriler tematik analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Connell'ın hegemonik erkeklik ve Goffman'ın İzlenim yönetimi kavramı kullanılarak araştırmanın teorik çerçevesi inşa edilmiştir. Araştırma sonucunda iki ana temaya ulaşılmıştır. İşsizlik sürecinde izlenim yönetimi stratejileri temasında, işsizlik durumuna karşı normalleştirme, meşrulaştırma, geçici bir dönem olarak sunma, alternatif faaliyetleri öne çıkarma, sessiz kalmak gibi stratejiler ön plana çıktığı görülmüştür. Buradaki önemli bulgu kadınların işsizlik durumunda yaşadıkları içsel baskıdır. Toplumsal cinsiyetin yeninden üretimi ve müzakeresi temasında ise erkeklerin hegemonik erkeklik üzerinden işsizlik durumunu yeniden ürettiği görülürken, kadınlar için işsizlik durumunu dönüştürme çabası olduğu görülmüştür. Hegemonik erkeklik çalışmalarının sadece erkekler özelinde değil, farklı cinsiyetler ve cinsel yönelimler üzerinden bakıldığında toplumsal cinsiyet rollerinin dönüşümü daha açık olarak gözlemlenebilir. Anahtar Sözcükler İşsizlik, hegemonik erkeklik, toplumsal cinsiyet rolleri, izlenim yönetimi
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how unemployed university graduates develop impression management strategies in response to their unemployment status within the context of gender roles, and to understand the potential of these strategies to transform gender roles. The study investigates how unemployment status leads to changes in gender roles through impression management strategies. A qualitative research method was used in the study, and in-depth interviews were conducted with 18 unemployed university graduates using a semi-structured questionnaire. The MAXQDA 2025 analysis program was used in the study, and the data were analyzed using thematic analysis techniques. The theoretical framework of the study was constructed using Connell's concept of hegemonic masculinity and Goffman's concept of impression management. The study identified two main themes. In the theme of impression management strategies during unemployment, strategies such as normalization, legitimization, presenting unemployment as a temporary period, highlighting alternative activities, and remaining silent were found to be prominent. An important finding here is the internal pressure experienced by women in situations of unemployment. In the theme of the reproduction and negotiation of gender, it was observed that men reproduced unemployment through hegemonic masculinity, while women attempted to transform their unemployment situation. When examining studies on hegemonic masculinity not only from the perspective of men but also through the lens of different genders and sexual orientations, the transformation of gender roles becomes more clearly observable. Keywords Unemployment, hegemonic masculinity, gender roles, impression management