Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinde egzersiz bağımlılık düzeylerinin araştırılması
Research of exercise addiction levels in physical education and sports school students
  1. Tez No: 945846
  2. Yazar: CEMAL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Düzenli ve düzenli fiziksel aktivite sağlıklı yaşam için önemlidir; Ancak aşırı ve kontrolsüz egzersiz, egzersiz şiddetine yol açarak çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı; Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin egzersiz bağımlılık düzeylerinin araştırılmasıdır. Araştırmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunda öğrenim gören (n=230) gönüllü öğrenci yer almıştır. Araştırmaya katılan bireylere demografik bilgi formu ve Cicioğlu ve vd., (2018) tarafından geliştirilen 17 maddeden oluşan Egzersiz Bağımlılığı Ölçeğinden (EBÖ) oluşan anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde istatiksel analizlere başlamadan önce Shapiro-Wilk ve Kolmogorov Smirnov normallik testlerinden yararlanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenerek, grup ortalamaları arasındaki farklılıkları bulmak için T-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Post Hoc LSD testi uygulanmış, ölçek tutarlılığı Cronbach's Alpha testi ile değerlendirilmiş ve tüm istatistiksel analizler için anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda; Egzersiz bağımlılık alt boyut puanlarının toplamına göre; Egzersiz bağımlılık düzeyleri ile cinsiyet, bölüm, gelir düzeyi, yaş, sınıf seviyeleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmişken, fiziksel görünüm, egzersiz sıklığı ve düzenli egzersiz yapma durumu ile aralarında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Egzersiz bağımlılığı alt boyutlara göre incelendiğinde ise; aşırı odaklanma ve duygu değişimi alt boyutunda; fiziksel görünüm, düzenli egzersiz ve egzersiz sıklığında, bireysel-sosyal ihtiyaçların ertelenmesi ve çatışmada; gelir düzeyi, fiziksel görünüm ve düzenli egzersizde; tolerans gelişimi ve tutku cinsiyet alt boyutunda ise; düzenli egzersiz ile istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Regular and balanced physical activity is important for a healthy life; however, excessive and uncontrolled exercise can lead to exercise intensity, causing various health issues.The aim of this study is to investigate the exercise addiction levels of students in the School of Physical Education and Sports. The research included 230 voluntary students enrolled at Zonguldak Bülent Ecevit University School of Physical Education and Sports. A demographic information form and a questionnaire consisting of 17 items from the Exercise Addiction Scale (EAS) developed by Cicioğlu ve vd., (2018) were administered to the participating individuals. Before starting statistical analyses of the data, the Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov normality tests were utilized. It was determined that the data showed normal distribution, and to find the differences between group means, T-Test, one-way ANOVA, and Post Hoc LSD tests were applied.