Safahât'ın kaynağı olarak Kuran-ı Kerim
The quran as the source of Safahat
- Tez No: 945847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET USLUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Mehmet Âkif Ersoy'un“Safahât”adlı yedi kitaplık şiir külliyatında Kuran-ı Kerim'in ne ölçüde ve hangi yönleriyle kaynaklık ettiği incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, Âkif'in şiir dünyasında Kuran'ın yalnızca bir inanç kaynağı değil, aynı zamanda şiirsel anlatımı besleyen temel bir kaynak olduğunu ortaya koymaktır. Bu çerçevede Safahât'ta yer alan şiirler taranmış; doğrudan ayet alıntılarının yanı sıra anlam bakımından ayetlere dayanan dolaylı göndermeler de tespit edilmiştir. Sanatçının söz konusu ayetlerle nasıl bir ilişki kurmaya çalıştığı; Safahât'ın Kuran-ı Kerim'den ne ölçüde beslendiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, Safahât'ın sadece bir edebi eser olmadığını, aynı zamanda çok güçlü bir Kuran zemini üzerine inşa edildiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, Mehmet Âkif Ersoy'un şiir dünyasını besleyen kaynaklar arasında Kuran'ın önemli bir yeri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines to what extent and in what ways the Quran is a source in Mehmet Akif Ersoy's seven-book poetry collection called“Safahât”. The main purpose of the study is to reveal that in Akif's world of poetry, the Quran is not only a source of belief but also a fundamental source that nourishes poetic expression. Within this framework, the poems in Safahat were scanned; in addition to direct verse quotations, indirect references based on verses in terms of meaning were also identified. The artist's attempt to establish a relationship with the verses in question; and the extent to which Safahat was nourished by the Quran were determined. The findings obtained reveal that Safahat is not only a literary work, but also built on a very strong Quranic foundation. In this respect, the study shows that the Quran has an important place among the sources that nourish Mehmet Akif Ersoy's world of poetry