Kienböck Hastalığı nedeniyle radial kısaltma osteotomisi uygulanan hastlarda uzun dönem lunatum morfolojisinin değerlendirilmesi
Evaluation of long-term lunatum morphology in patients undergoing radial shortening osteotomy due to Kienböck's Disease
- Tez No: 945848
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZCANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kienböck hastalığı lunatumun avasküler nekrozunu tanımlamakta olup farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Hastalığın evrelemesi tedavi seçimi konusunda belirleyidir. Yapılan tedavi seçeneklerinin temelinde mekanik yükü azaltmak, revaskülarizasyon sağlamak gibi amaçlar yatmaktadır. Bu çalışmada kliniğimizde Kienböck tanısı almış ulnar varyans negatif bir grup hastada radial kısaltma ameliyatı uygulanmış olup bu hastaların verileri retrospektif olarak taranmıştır. Toplam 23 hasta ameliyat edilmiş olup,5 hastanın ameliyat öncesi grafileri elektronik kayıt sisteminde ve arşivde bulunamadığı için çalışma grubu dışında bırakılmış, yine 1 hasta da takiplerine dış merkezde devam ettiği için çalışmaya dahil edilmemiştir. 11 hasta Lichtman evre IIIA, 6 hasta evre IIIB'dir. Hastaların takiplerinde el bilek romları, kavrama kuvvetleri, ağrı düzeyleri, memnuyetleri ve radyografik düzelmeleri takip edilmiştir. Hastaların ortalama takip süresi 90 aydır. Hastaların takiplerinde el bilek ROM değerleri ameliyat öncesi değerlerine göre daha iyi olduğu görülmüş olup, hastaların hiçbiri günlük yaşantısında kısıtlılık yaşamamaktadır. Kavrama kuvvetleri ameliyat öncesine göre daha artmıştır. VAS ağrı skorlarında anlamlı düzelme gözlenmiştir. Hastaların direkt grafi takiplerinde lunatum boyutlarında artma olduğu gözlenmiş olup bunun revaskülarizasyona bağlı olabileceğini düşünmekteyiz. Daha önce literatürde radial kısaltma sonrası lunatum boyutlarında artış olduğu bildirilmemiştir. Hastaların takiplerinde aynı zamanda dramatik klinik iyileşme gözlenmiştir. Hastaların mevcut implantları nedeniyle revaskülarizasyon açısında MRG ile optimal değerlendirme yapmak mümkün olamayacaktır. Bu çalışma, ileriki dönemde implant tahliyelerini takiben MRG ile revaskülarizasyon değerlendirilmesi için ışık tutan bir çalışma olabilir.
Özet (Çeviri)
Kienböck's disease involves avascular necrosis of the lunate and has various treatment options available. The staging of the disease is crucial for determining the treatment approach. The primary goals of the treatments performed include reducing mechanical load and facilitating revascularization. In this study, we retrospectively analyzed data from a group of patients with a diagnosis of Kienböck's disease and negative ulnar variance who underwent radial shortening surgery at our clinic. A total of 23 patients were operated on; however, five patients were excluded from the study due to the unavailability of preoperative radiographs in the electronic record system and archives, and one patient was also excluded as they continued their follow-ups at an external center. Among the remaining patients, 11 were classified as Lichtman stage IIIA, and six as stage IIIB. During follow-up, we assessed wrist range of motion (ROM), grip strength, pain levels, satisfaction, and radiographic improvements. The average follow-up period for the patients was 90 months. It was observed that the wrist ROM values improved compared to preoperative measurements, and none of the patients experienced any limitations in their daily activities. Grip strength also showed a significant increase compared to preoperative levels. There was a notable improvement in Visual Analog Scale (VAS) pain scores. Radiographic follow-up indicated an increase in the size of the lunate, which we hypothesize may be due to revascularization. Notably, previous literature has not reported an increase in lunate size following radial shortening. Additionally, a dramatic clinical improvement was observed in the patients. Due to the existing implants in the patients, optimal assessment for revascularization via MRI will not be feasible. This study may provide insights for future evaluations of revascularization following implant removal using MRI.