Poliindol/poli (vinil asetat) iletken kompozitleinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polyindole/poly (vinyl acetate) conducting composities
- Tez No: 166082
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
III POLÜNDOL/POLİ(VİNİL ASETAT) İLETKEN KOMPOZTTLERİNİN SENTEZİ ve KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Özay ERALDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada, kimyasal polimerleşme yöntemi ile poliindol (PIN) ve poliindol/poli(vinil asetat) (PIN/PVAc) kompozitleri sentezlendi ve yapılan karakterize edildi Deneylerde dopant tuzu olarak FeCl3 kullanıldı ve tuz/monomer mol oranı 2/1 olarak alındı. Önce, poliindol sentezlendi ve %87 (m/m) verimle elde edildi Daha sonra, değişik oranlarda PIN içeren PIN/PVAc kompozitleri sentezlendi. Ayrıca, petri kaplarında, PVAc ve PIN/PVAc kompozitlerinin filmleri hazırlandı. Sentezlenen poliindol ve kompozitlerin iletkenlikleri dört nokta tekniği ile ölçüldü. Poliindolün iletkenliği 9,64X10-3 S cm-1 değerinde bulundu. Kompozitler arasında ise en yüksek iletkenlik 4,83X10* S cm'1 değeri ile %35 PIN (m/m) içeren PIN/PVAc'de belirlendi Kompozitlerdeki PVAc miktarı arttıkça iletkenliğin azaldığı gözlendi. Gouy terazisi ile yapılan magnetik suseptibilite ölçümlerinden polündolün polaron yapıda; kompozitlerin ise bipolaron yapıda olduktan bulundu. FT1R ve UV- Görünür bölge çalışmalarında, poliindol ve kompozitlerin oluşumunu kanıtlayan veriler elde edildi Poliindolün 2,3 mekanizması ile polimerleştiğine karar verildi Termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramab kalorimetri (DSC) çahşmalan ile PIN/PVAc kompozitlerinin ısısal özellikleri araştırıldı ve yeterli ısısal kararlılığa sahip olduktan bulundu. Taramak elektron mikroskobu (SEM) çalışmaları ile PVAe ve PIN/PVAc filmlerininIV yüzey yapıları aydınlatıldı. PVAc filmi ile kompozit filmlerinin çekme-germe deneyleri yapıldı ve kompozitlerin PVAc filmlerinden daha dayanıldı oldukları belirlendi. Bilim Kodu :405 Anahtar Kelimeler : İletken kompozitler, Poliindol, Kimyasal polimerleşme Sayfa Adeti : 115 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bekir SARI
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF POLYINDOLE/POLY(VINYL ACETATE) CONDUCTING COMPOSITES (M. Sc Thesis) Özay ERALDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD3NCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In this study, polyindole (PIN) and poIyindo!e/poly(vinyl acetate) (PIN/PVAc) conducting composites were synthesized by chemical polymerization and then structures characterized. In the experiments, FeCfe was used as oxidizing agent and tiie ratio of salt/monomer was 2/1. First, polyindole was synthesized and obtained with 87% yield. Then, PIN/PVAc composites including different amount of PIN were synthesized. Moreover, the films of PVAc and PIN/PVAc composites were prepared by casting on glass Petri dishes. The conductivities of PIN and PIN/PVAc composites were determined using four-probe technique. The conductivity of PIN was determined with a value of 9.64X10 3 S cm-1. Among the composites, PIN/PVAc including 35% (m/m) of PIN had the highest conductivity with a value of 4.83X10-5 S cm-1. It was observed that the conductivity decreased with increasing amount of PVAc in the composites. From Gouy scale magnetic susceptibility measurements, it was revealed that PIN/PVAc composites were found to have bipolaron nature whereas PIN was a polaron nature. From FTTR and UV-Visible studies it was achieved that to occur the evidences of formation of PIN and PIN/PVAc It was suggested that tiie polymerization reaction occurred via 23 propagation mechanism. The thermal properties of PIN and PIN/PVAc composites were investigated using thermogravimetric (TGA) and differential scanning caloiimetry (DSC) analysesVI and found that they had shown adequate thermal stability. Morphological structures of the polymers and composites were clarified using scanning electron microscopy (SEM). From strain-stress experiments, it was found that PIN/PVAc films to be stronger than P VAc films. Science Code : 405 Key Words : Conducting composites, Poryindole, Chemical polymerization Number of Pages : 115 Supervisor : Assoc Prof. Dr. Bekir SARI