Fenantren-imidazol içeren dipodal schiff bazı ligantlarının ve metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of dipodal schiff base ligands and metal complexes containing phenantrene-imidazole
- Tez No: 945892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN YILMAZ OBALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında yeni fenantren-imidazol içeren dipodal Schiff bazı ligantları ve kobalt (II) kompleksleri sentezlenmiştir. Çalışmanın birinci kısmında hidroksit uçlu dipodal Schiff bazları sentezlenmiştir. Bu ligantlar; 2,2'-((1E,1'E)-(1,2fenilenbis(azanililiden))bis(metanililiden))difenol (1); 1,1'-((1E,1'E)(1,2-fenilen- bis(azanililiden))bis(metanililiden))bis(naftalin-2-ol) (2); 6,6'((1E,1'E)-((metilenbis(4,1fenilen))bis(azaniliden))- bis(metaniliden))bis(2-metoksifenol) (3); 1,1'-((1E,1'E)-((metilenbis(4,1-fenilen))bis(azanililiden))bis(metanil-iliden))bis(naftalin-2-ol) (4)' tür. Daha sonra brom uçlu fenantren-imidazol; 2-(4-bromofenil)-1H-fenantro[9,10-d]imidazol (5) sentezlenmiştir. Tez çalışmasının ikinci kısmında fenantren-imidazol içeren dipodal Schiff bazı ligantlar; (1E,1'E)-N,N'-(1,2fenilen)bis(1-(2-(4-(1H-fenantro[9,10-d]imidazol-2-il)fenoksi)fenil)-metanimin)- (L1); (1E,1'E)-N,N'-(1,2fenilen)bis(1-(2-(4-(1H-fenantro[9,10-d]imidazol-2-il)fenoksi)naftalin-1-il)metanimin) (L2); (1E,1'E)-N,N'-(metilenbis(4,1-fenilen))bis(1-(2-(4-(1H-fenantro[9,10-d]imidazol-2-il)fenoksi)-3-metoksi-fenil)metanimin) (L3) ve (1E,1'E)-N,N'-(metilenbis(4,1-fenilen))bis(1-(2-(4-(1H-fenantro[9,10-d]imidazol-2-il)fenoksi)naftalin-1-il)metanimin) (L4) sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Daha sonra fenantren-imidazol içeren dipodal Schiff bazı ligantların kobalt (II) kompleksleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Ligant ve komplekslerin fotokimyasal özellikleri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, new phenanthrene-imidazole containing dipodal Schiff base ligands and cobalt (II) complexes were synthesized. In the first part of the study, hydroxide terminated dipodal Schiff bases were synthesized. These ligants were; 2,2'-((1E,1'E)-(1,2phenylenebis(azanilylidene))bis(methanylilidene))- diphenol (1); 1,1'-((1E,1'E)(1,2-phenylene- bis(azanilylidene))bis(methanylilidene))bis(naphthalene-2-ol) (2); 6,6'-((1E,1'E)((methylenebis(4,1phenylene))bis(azanilylidene))bis(methanylidene))bis(2-methoxyphenol) (3); 1,1'-((1E,1'E)((methylenebis(4,1-phenylene))bis(azanilylidene))bis(methanyl-ylidene))bis(naphthalene-2-ol) (4). Then, bromine-terminated phenanthrene-imidazole; 2-(4-bromophenyl)-1H-phenanthro[9,10-d]imidazole (5) was synthesized. In the second part of the thesis, phenanthrene-imidazole-containing dipodal Schiff base ligands; (1E,1'E)-N,N'-(1,2-phenylene)bis(1-(2-(4-(1H-phenanthro[9,10-d]imidazol-2-yl)phenoxy)phenyl)methanimine) (L1); (1E,1'E)-N,N'-(1,2phenylene)bis(1-(2-(4-(1H-phenanthro[9,10-d]imidazol-2-yl)phenoxy)naphthalen-1-yl)- methanimine) (L2); (1E,1'E)-N,N'-(methylenebis(4,1-phenylene))bis(1-(2-(4-(1H-phenanthro[9,10-d]imidazol-2-yl)phenoxy)-3-methoxy-phenyl)methanimine) (L3) and (1E,1'E)-N,N'-(methylenebis(4,1-phenylene))bis(1-(2-(4-(1H-phenanthro[9,10-d]imidazol-2-yl)phenoxy)naphthalen-1-yl)methanimine) (L4) were synthesized and characterized. Then, cobalt(II) complexes of dipodal Schiff base ligands containing phenanthrene-imidazole were synthesized and characterized. The photochemical properties of the ligands and complexes were studied.