İş kazasından doğan maddi tazminat
Material compensation arise from work accident
  1. Tez No: 94590
  2. Yazar: LEVENT AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SARPER SÜZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
379 ÖZET Türk hukuk sistemi içinde Sosyal Sigortalar Kurumuna tabi olan bir işçi, iş kazası geçirdiğinde kurumun sigorta yardımlarına hak kazanabilmektedir. İşçinin kaza nedeniyle karşılaştığı maddi zararı gidermeye yönelik söz konusu yadımlar, iş kazası ve meslek hastalıkları sigortasından sağlanan sağlık hizmetleriyle, parasal ödenek ve gelirlerden oluşmaktadır. Kural olarak kazalanan işçilerin maddi kayıpları Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından karşılanmaya çalışılsa da uygulamada genelde bu sonuca ulaşılamamaktadır. Gerek anılan sigorta miktarlarının düşüklüğünden gerekse kazalanan işçinin Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamı dışında yer alması sebebiyle, iş kazasının oluşturduğu maddi zararın tümüyle kurum tartından karşılanması mümkün olamamaktadır. O nedenle söz konusu işçiler Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından hiç ya da yeterince karşılanamayan maddi zararları için işverenler aleyhine tazminat davası açmaktadırlar. İş kazasından doğan maddi tazminat, Borçlar Kanununun 46.maddesinin iş hukukundaki uygulanması olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla içerdiği zarar kalemleri, anılan maddede sayılanlarla aynıdır. Yani kazalanan işçi iş kazası nedeniyle yaptığı bütün masraflarını, meslekte kazanma gücünün azalmasından ve ekonomik geleceğinin sarsılmasından kaynaklanan tüm zararları, kurumca karşılanmamış olmaları şartıyla işverenden talep edebilmektedir. iş kazasından doğan maddi tazminat davasının açılabilmesi, Sosyal Sigortalar Kanununun 1 1/A. maddesinde sayılan hallerde gerçekleşen bir iş kazasının varlığını gerektirir. Ancak bunun yanında söz konusu kazada işverenin işçiyi gözetme borcuna aykırılığın olması ve kaza ile işverence380 yürütülen iş arasında uygun illiyet bağının bulunması da aranır. Aksi halde salt SSK.11/A'da sayılan hallerde gerçekleşmesi nedeniyle bir iş kazası işverenin sorumluluğunu doğurmamaktadır. İş kazası tazminatı, karşılamaya çalıştığı zararların özelliği nedeniyle özgün bir yöntemle hesaplanmaktadır. Yargıtay içtihatları ile geliştirilen bu yöntemde zarar esasen iki ana dönem içinde ele alınır. Kaza ile hüküm tarihleri arasında geçen sürede gerçekleşen zararlar işlemiş zararlar, hüküm tarihinden sonra gerçekleşeceği kabul edilenler ise işleyecek zararlar olarak adlandırılır. En genel ifadeyle bu iki dönemdeki zararların toplamından, iş kazasının sebep olduğu yararların düşülmesi maddi tazminat rakamına ulaşılmasını sağlamaktadır. İş kazasından doğan maddi tazminatlara ilişkin çalışmamızda yukarıda değinilen bu hususların ayrıntılarıyla irdelenmesine gayret edilmiş ve anılan tazminat sisteminin uygulamada yarattığı sorunlarla çözüm önerileri ortaya konulmuştur. KjÖ '" İl İ.5 ü ir* AU h. BOdSffiAOT^OP MWW»
Özet (Çeviri)
377 SUMMARY In Turkish legal system employers have to take all the necessary care to ensure the safety of their employees. This duty stems from the contract of employment and the statutes. Any breach of that duty causes employers responsibility. If an employee is injured in a work accident, Turkish social security institution“Sosyal Sigortalar Kurumu”(SSK) automatically provides medical attention and compensate injured worker's damages by means of temporaray and permanent diability benefits. However Turkish social insurance scheme usually is not fully recover the woker's damages. For that reason employees who are injured in the the course of employment should require compensation from the employer who is liable for the accident for the damages which are not met by SSK. The injured employees in order to get compensation for the arrears damages may bring a civil action to their employers. If there is not any damage that could not be recovered by SSK, the injured employees have no right to ask for any material compensation from their employers. The general damage that is brought about by the work accident consist of three main elements: 1) the cost of care and other necessary expenses, 2) the loss of earning capacity and 3) the loss of economic future (BK.46).378 When the compensation that will be required from the employer is calculated, at first the mentioned items are summed up. While this calculation is made items of damages, the loss of earning capability and the loss of economic future is multiplied by the percentage of the workers disability. In addition if there is any contributory negligence of the injured employee, the calculated compensation is reduced to such extend as the court thinks just and equitable having regard to the claimants share in the responsibility for the damage. At last, in order to preclude the double recoveriers the social insurance benefits are paid by SSK are deducted from the calculated amount. In this thesis material compensation due to work injury has been tried to be explained from the various legal aspects its calculation has been analyzed. During this analysis some new ideas and suggestion are put forward.