Adölesanlarda teknoloji bağımlılığının postür, psikolojik durum ve uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between technology addiction and posture, psychological state, sleep quality in adolescents
- Tez No: 945912
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknoloji ve internet, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Sürekli yenilenen ve gelişen teknolojik araçlar, bu alanlara olan ilgimizi artırmakta ve bu cihazlarla geçirilen zamanın her geçen gün artmasına yol açmaktadır. Bu durum her yaş grubunda gözlemlense de, teknolojinin özellikle adölesanlar üzerindeki etkisi, son yıllarda dikkatle izlenen ve sıkça incelenen bir konu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, adölesan bireylerde teknoloji bağımlılığı ile postür, psikolojik durum ve uyku kalitesi arasındaki ilişkileri incelemekti. Çalışmaya 190 gönüllü adölesan (yaş ortalamaları 15,14±1,59 yıl) dahil edildi. Teknoloji bağımlılığını değerlendirmek için Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği kısa versiyonu ve Young İnternet Bağımlılığı Testi kullanıldı. Postürün değerlendirilmesi için Günlük Aktivitelerde Sırt Sağlığı ile ilgili Postür Alışkanlıkları Anketi (BEHALVES) ve“PostureScreen Mobile (PSM)”uygulaması, Depresyon, Kaygı ve Anksiyetenin değerlendirilmesi için Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Yenilenmiş (ÇADÖ-Y), Çocukluk Çağı Kaygı Bozuklukları Özbildirim Ölçeği (KAY-BÖ) kullanıldı. Uyku kalitesinin değerlendirilmesi için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanıldı. Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu ile BEHALVES Total değişkeni arasında anlamlı ve negatif yönlü zayıf düzeyde ilişki bulundu (r = -0,272, p < 0,001 ve r = -0,319, p < 0,001). ÇADÖ Total, KAY-BÖ Total ve PUKİ değişkenleri, her iki ölçekle pozitif yönlü ve zayıf düzeyde anlamlı ilişki gösterdi (ÇADÖ Total için r = 0,387, p < 0,001 ve r = 0,355, p < 0,001). PSM uygulamasıyla ölçülen postüral değişkenler ile bağımlılık ölçekleri arasında anlamlı ilişki bulundu (örneğin göğüs kafesi posterior kayma, r = 0,188, p = 0,009 ve r = 0,149, p = 0,041). Çalışmanın sonucunda, teknoloji bağımlılığının postür, psikolojik durum ve uyku kalitesini etkilediği görüldü. Teknoloji kullanımının bilinçli şekilde sınırlandırılması ve sağlıklı postür alışkanlıklarının kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Teknolojiyi dengeli bir şekilde kullanabilmek için yaş grubuna uygun, eğitici içeriklerin tercih edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology and the internet have become an inseparable part of our daily lives. Constantly renewed and developing technological tools increase our interest in these areas and cause the time spent with these devices to increase day by day. Although this situation is observed in every age group, the impact of technology, especially on adolescents, has been a subject that has been closely monitored and frequently examined in recent years. The aim of this study is to examine the relationships between technology addiction and posture, psychological state and sleep quality in adolescent individuals and to reveal possible interactions between these variables.190 volunteer adolescents (mean age 15.14±1.59 years) were included in the study. To assess technology addiction, Smartphone Addiction Scale short version and Young Internet Addiction Test were used. To assess posture, Posture Habits Questionnaire on Back Health in Daily Activities (BEHALVES) and“PostureScreen Mobile (PSM)”application were used. To assess depression, anxiety and worry, The Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS), Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED) were used. To assess sleep quality, Pittsburgh Sleep Quality Index was used. A significant and negative weak correlation was found between Smartphone Addiction Scale and Young Internet Addiction Test Short Form and BEHALVES Total variable (r = -0.272, p < 0.001 and r = -0.319, p < 0.001). ÇADÖ Total, KAY-BÖ Total and PUKİ variables showed a positive and weak significant correlation with both scales (r = 0.387, p < 0.001 and r = 0.355, p < 0.001 for ÇADÖ Total). A significant correlation was found between postural variables measured with the PSM application and addiction scales (e.g. ribcage posterior translation, r = 0.188, p = 0.009 and r = 0.149, p = 0.041). As a result of the study, it was seen that technology addiction affects posture, psychological state and sleep quality. It is of great importance to consciously limit technology use and to gain healthy posture habits. In order to use technology in a balanced way, educational content appropriate for the age group should be preferred.