Toz metalurjisi yöntemiyle üretilen AlSi10Mg alaşımının optimum çökelme parametrelerinin araştırılması
Investigation of optimum deposition parameters of AlSi10Mg alloy produced by powder metallurgy method
- Tez No: 945911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF BALALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, AlSi10Mg alaşımları, Spark Plazma Sinterleme (SPS) yöntemi kullanılarak argon atmosferinde, 520 °C sıcaklık ve 35 MPa basınç altında, 4 dakikalık bekleme süresiyle işlenerek üretilmiştir. Üretilen AlSi10Mg alaşımlarının sinterlenmiş, çözeltiye alınmış ve yaşlandırılmış numuneleri üzerinde mikroyapı, mekanik özellikler ve yoğunluk analizleri gerçekleştirilmiştir. Mikroyapı incelemeleri; X-ışını difraksiyonu (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve SEM/EDS analizleri ile yapılmıştır. Mekanik özelliklerin belirlenmesi amacıyla üç nokta eğilme testi ve mikrosertlik ölçümleri uygulanmıştır. Yaşlandırılmış numunelerde, her bir saatlik aralıklarla yapılan sertlik ölçümlerinde, sertlik değerlerinin doğrusal olarak arttığı gözlemlenmiştir. En yüksek mikrosertlik değeri 13. saatte elde edilmiştir. Eğilme dayanımı açısından da en yüksek değerler yaşlandırılmış numunelerde ölçülmüştür. Ayrıca, sinterlenen numunelerde %98 oranında yüksek bağıl yoğunluk değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, AlSi10Mg alloys were produced using the Spark Plasma Sintering (SPS) method under an argon atmosphere at a temperature of 520 °C, a pressure of 35 MPa, and a holding time of 4 minutes. Microstructural, mechanical, and density analyses were carried out on the sintered, solution-treated, and aged specimens of the produced AlSi10Mg alloys. Microstructural examinations were conducted using X-ray diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), and SEM/EDS analyses. To determine the mechanical properties, three-point bending tests and microhardness measurements were performed. In the aged specimens, hardness measurements taken at one-hour intervals revealed a linear increase in hardness values, with the highest microhardness value obtained at the 13th hour. The highest bending strength values were also recorded in the aged samples. Additionally, the sintered samples achieved high relative density values of up to 98%.